29 lipca 2011

"Rok w Poziomce"- Katarzyna Michalak

       Książka pt.: „Rok w Poziomce” Katarzyny Michalak jest idealna na letnie, nudne wieczory, zwłaszcza teraz gdy jest zimno, deszczowo za oknem. Książka ta szczególnie przypadnie romantyczkom. 
        „Rok w Poziomce” opowiada historię 30 letniej Ewy, która po trudnym dzieciństwie i jeszcze trudniejszym małżeństwie, postanawia spełnić swoje marzenia. Ale jak spełnić swoje marzenia jak tu same przeszkody? Na szczęście los się do niej uśmiecha za sprawą jej przyjaciela Andrzeja. Dzięki niemu, Ewa otwiera wydawnictwo i ma 3 miesiące na to, aby wydać super przebój książkowy.W ciągu tych trzech miesięcy zmienia się życie Ewy, ale nie tylko jej, ale zarówno jej najlepszych przyjaciół, szczególnie Andrzeja, który zakochuje się z wzajemnością w Karolinie – autorce jej pierwszego wydawniczego sukcesu – ku rozczarowaniu Ewy, która skrycie podkochiwała się w swoim przyjacielu. Ale los sprawia, że i Ewa spotyka mężczyznę, który sprawi, że uwierzy w miłość i odgoni złe wspomnienia z przeszłości. Ale zanim to się stanie, Ewa chce mieć pewność, że Witold nie zrani jej, ani jej przyszłego dziecka, które ma mieć z mężczyzną, poznanym w barze, z którym spędziła tylko jedną noc. Ewa ma wiele obaw, co do Witolda, z powodu tego czy nie będzie traktował jej córki jak kogoś obcego, ponieważ sama zawsze była odpychana przez swojego ojczyma. Nie chciała by jej dziecko przechodziło przez to samo. Miesiące mijają, a Ewa mimo ciąży, nadal intensywnie pracuje. Wydaje książkę bestseller, na horyzoncie ma kolejne książki, które zapowiadają się na wielkie bestsellery. Pomaga również Karolinie w walce z białaczką poprzez kampanię społeczną. I wciąż ma wiele wątpliwości czy Witold jest idealnym kandydatem na męża. Ale mimo wszystko stara się być szczęśliwa, bo chociaż w jednym los sprawił, że Ewa czuje się szczęśliwa – sprawił, że ma ukochany biały domek, w którym zamieszka razem ze swoją córeczką. Ale los nie zamierzał na tym zaprzestać. Pracując nad wydaniem kolejnej książki, poznaje swojego prawdziwego ojca, który po stracie swojej małżonki i córki postanawia wydać wspomnienia swojej zmarłej córki. W ten sposób poznaje swoją drugą córkę, który nie kryje wzruszenia na wieść o tym, iż ma jeszcze jedno dziecko. 
        Po wielu tragicznych wydarzeniach los uśmiecha się do Ewy i do jej bliskich. Karolina dzięki szpikowi kostnemu od Ewy, wie że ciężkie chwile ma za sobą, co powoduje, że w końcu zgadza się zostać żoną Andrzeja;  natomiast jej ojciec i matka po wielu latach rozstania postanawiają być w końcu razem. Ale i Ewa już wie na sto procent czego pragnie. A tym pragnieniem jest to, aby ona i Witold zostali rodziną, aby stworzyć kochający, pełen radości dom dla córeczki Julii. Ewa dzięki realizacji swoich marzeń, nie poddawaniu się, stawianiu czoła przeciwnościom, zyskała nie tylko kochającą się rodziną i przyjaciół. Ale udowodniła, że marzenia spełniają się jeśli będziemy mocno w nie wierzyć oraz że będziemy konsekwentnie do nich dążyć. 
        „Rok w Poziomce” przeczytałam jednym tchem, jest przepięknie napisana. A przede wszystkim można się poczuć jakby się było świadkiem tych wszystkich wydarzeń. Czuje się wspaniały klimat tych krajobrazów wokół wymarzonego domku bohaterki oraz jej mieszkańców, czyli całej tej gromadzie kotów i psów. 
        Ale nie tylko to – książka podejmuje trudny temat jakim jest białaczka. Choroba, która dotyka wiele osób i trzeba mieć świadomość tego, że może dotknąć nas samych, najbliższą rodzinę czy przyjaciół. Ale czy będziemy pomagać tylko tym najbliższym, kiedy ich życie będzie zagrożone? Dlatego przy okazji tej książki zachęcam do oddawania swojego szpiku, krwi, nawet jeśli nikt z naszych najbliższych nie choruje. Bo dzięki temu możemy uratować komuś życie, które jest ważne dla kogoś. Możecie uratować komuś dziecko, rodzica, małżonka, przyjaciela, człowieka, który potrzebuje nas każdego dnia. Więc proszę jeśli macie taką możliwość podarujmy komuś coś z nas, to nic nie kosztuje, a dostaniecie tak wiele. 
        Ale wracając do książki. Lekturę tą czyta się szybko, lekko i przyjemnie, pragnąc aby jak najszybciej dowiedzieć się, co będzie się działo z bohaterami, co los zamierza podarować bohaterom książki. Przy czym trzyma się kciuki za to, aby Ewie udało się spełnić marzenia o domku, aby Karolinie udało się wyjść z choroby, aby Andrzejowi w końcu obok pieniędzy, czy umiejętności do zarabiania pieniędzy, zyskał ukochaną, która nie będzie w nim widziała przystojnego, bogatego mężczyznę, ale mężczyznę, która potrafi być opiekuńczy i kochający wobec swoje ukochanej.
        A czy ta książka ma wady? Ktoś kto ma romantyczną duszę nie zauważy ich, ale nie romantykowi, będzie przeszkadzać słodycz tej książki.
        Ale mimo wszystko ta książka jest warta polecenia, ponieważ jest w niej wiele uroku, sprawia, że razem z bohaterami przeżywamy ich problemy, rozterki, marzenia, szczęśliwe chwile, sprawia, że wierzymy, iż również nasze marzenia mogą się spełnić jeśli będziemy w nie mocno wierzyć, jak i również zaczniemy je realizować. Bo cóż jeśli będziemy tylko marzyć, skoro nie wyjdziemy im naprzeciw. Prawda?

 Tytuł: Rok w Poziomce
Autor: Katarzyna Michalak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie;
Miasto i data wydania: Kraków, 2010;
Ilość stron: 312;
Format: 123×197 mm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz