21 października 2018

"Sto milionów dolarów" - Lee Child

Książka "Sto milionów dolarów" jest 21 książką napisaną przez Lee Childa. Do rąk czytelników w 2016 roku. Ale akcja powieści rozgrywa się 20 lat wcześniej, czyli w 1996 roku, kiedy Jack Reacher jest jeszcze w wojsku i wykonuje zadania jako żandarm.

Po udanej akcji na Bałkanach Reacher zostaje oddelegowany do szkółki, w której na nowo ma się szkolić. Trafia do niej wraz z dwoma mężczyznami, a jeden z nich pracuje dla CIA, zaś drugi dla FBI. I jak się okazuje szkoła ma być tylko dla nich przykrywką dla tajnej akcji, w czasie której mają dowiedzieć się co pewien amerykański żołnierz chce sprzedać i komu. Stawka jest wysoka, ponieważ za tajemniczy towar Amerykanin chce aż 100 mln dolarów. 

Uwielbiam książki Lee Childa, a sądząc po ilości recenzji Jego powieści na moim blogu, raczej trudno mi znaleźć w nich wady. Ale zawsze są i w tej obecnie ocenianej. "Sto milionów dolarów" to kryminał gdzie trudno szukać strzelanin oraz wybuchów co 5 stron. Akcja powieści raczej skupia się na dedukcji i poszukiwaniu niż na ciągłym ataku i obronie przed czarnym charakterem. Dlatego "Sto milionów dolarów" może wydawać się książką chwilami nudną, gdzie nic się nie dzieje. A jednym z takich powodów może być fakt, że główna akcja rozgrywa się w Hamburgu w Niemczech, a tu trudno szukać zrozumienia dla typowego działania dla wojska amerykańskiego. Poza tym Jack Reacher musi współpracować z innym służbami USA - CIA i FBI, które chcą sprawę załatwić po cichu, by obce służby nie przejęły amerykańskiego towaru.  
Jednak nie sprawia to problemu, aby książkę przeczytać szybko, łatwo i przyjemnie. Nawet częste opisy czyta się miło, bez "ziewnięcia", z wielką niecierpliwością czekając na więcej.

Polecam dla fanów Jacka Reachera i Lee Childa oraz kryminałów i sensacji, jak i dla tych co pragną rozpocząć swoją przygodę z tego typu literaturą. Polecam. 

Tytuł: Sto milionów dolarów
Autor: Lee Child
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2017
Wydanie: I
Ilość stron: 416
Okładka: miękka

13 września 2018

"Quidditch przez wieki" - J.K.Rowling


Seria o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling zyskała ogromną popularność na całym świecie. Efektem tego były adaptacje filmowe książek o czarodzieju, oraz stworzenie przez autorkę książek uzupełniających, które wystąpiły w głównej serii. Jak chociażby "Baśnie Barda Beedle'a" oraz "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć". Kolejną lekturą stworzoną na potrzeby głównej serii była książka "Quidditch przez wieki", która jest krótką historią o tym popularnym sporcie czarodziejów w świecie Harry'ego Pottera. 

Tak jak przystało na książkę, w której zawarto charakterystykę ulubionej gry Harry'ego Pottera, można przeczytać w niej genezę i opis powstania tej dyscypliny, mioteł, i innych gadżetów potrzebnych do tej gry. Są to informacje krótkie, zwięzłe i na temat, podparte cytatami z historycznych książek, listów czy gazet, które zostały napisane lub wydane w bardzo odległych wiekach lub w wieku XX. Książkę dodatkowo zdobią ryciny, które ukazują quidditch w sposób ciekawy, łatwo zrozumiały dla każdego zainteresowanego tymże sportem w mniejszym lub większym stopniu. Ważnym element książki stanowi opis ligi brytyjskiej i jej zespołów, ale są wspomniane i inne zagraniczne ligi, w tym polska oraz mowa jest o polskich zawodnikach. Chociaż jest to fikcja literacka, to jednak "cieszy fakt, że polscy zawodnicy i polskie drużyny zostały docenione w tejże książce" :D. 

Dzięki krótkim informacjom opisanym w profesjonalny sposób, książkę tę czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. Przez to historia tegoż sportu nie nudzi, wręcz czyta się z zainteresowaniem. Widać, że autorka bardzo dobrze przemyślała wszelkie aspekty quidditcha, dlatego odnosi się wrażenie jakby czytało się o realistycznym sporcie, a nie wymyślonym na potrzeby fikcji literackiej. 

Książkę polecam miłośnikom serii o Harrym Potterze, jak i innym czytelnikom czarodziejskim jak i mugolom.

Tytuł: Quidditch przez wieki
Autor: J.K. Rowling
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo:  Media Rodzina
Miejsce i rok wydania: Poznań, 2017
Ilość stron: 143
Okładka: twarda

9 września 2018

"Niewierność" - Charles Dubow


"Harry Winslow i jego żona Madelaine to królowie życia. Oboje piękni, bogaci, ciągle jeszcze młodzi. On jest pisarzem, który zdobywa coraz większe uznanie, ona jego wierną akolitką, a przy tym mądrą i czułą żoną. Mają liczne grono przyjaciół i letni dom, który przyciąga jak magnes niepowtarzalną atmosferą. Nagle w ich życie wkracza Claire - młoda, interesująca dziewczyna, która prędko ulega magii Winslowów. Narratorem powieści jest, podobnie jak w "Wielkim Gatsbym", wierny przyjaciel rodziny." @

Książka Charlesa Dubowa pt.: "Niewierność" jest jego debiutem literackim i bodajże jedyną w jego twórczości. Ale jak na debiut muszę przyznać, iż książkę czytało mi się bardzo dobrze, a dużą zasługą jest fabuła książki, która przenika w czytelnika mocno. Chociaż jest to powieść obyczajowa, nie ma tu mowy o nudzie, a każdy opis sytuacji jak i dialogi są prowadzone w subtelny, delikatny i elegancki sposób, powodując u czytelnika dreszcz emocji, po którym ciężko przejść do porządku dziennego. Duża w tym zasługa wyboru sposobu narracji, ponieważ autor zdecydował się, by historię opowiedzieć z perspektywy przyjaciela rodziny - Waltera. 

Chociaż stara się być obiektywnym obserwatorem i narratorem, to trudno nie zauważyć jak wielkim szacunkiem oraz miłością darzy Madelaine, którą zna od wczesnych lat swojej młodości. To dzięki niej Walter dba o rodzinę Winslowów przez te wszystkie lata, ale i potem gdy już Oni nie żyją, stara się dbać o ich dobre imię i ich dobra materialne. Nie jest mu łatwo, ale wie że tak musi i robi to chętnie, starając się nie oceniać postępowania obojga jak i Claire. Jednak trudno mu ukryć swoje oburzenie (jak i czytelnikowi, który myśli podobnie jak Walter), gdy Claire w czasie ich rozmowy przyznaje się, iż nie czuje się winna czy współodpowiedzialna za romans z Harrym i dalsze jego konsekwencje. Jeśli chodzi o moje zdanie, co do niewierności i zdrady, to każda strona ponosi mniejszą lub większą odpowiedzialność. Dlatego Claire odbieram jako bardzo negatywną osobę i złą, nawet bardziej niż Harry'ego. I nic nie tłumaczy jej zachowania, nawet przyznanie się Maddy do zdrady czy uświadomienie sobie, że nie warto wchodzić w czyjeś kalosze.

Książkę polecam, ponieważ z każdą stroną czytelnik coraz bardziej czuje się kuszony przez opowieść. A gdy już przeczyta ostatnią stronę i słowo to będzie mu szkoda nie tylko rodziny Winslowów, ale także ich przyjaciela Waltera, oraz tego że książka musiała mieć takie zakończenie jakie miała. Ale z drugiej czy można wyobrazić sobie inne w tej powieści? Raczej nie... 

Polecam.

@ Opis z okładki książki

Tytuł: Niewierność
Autor: Charles Dubow
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko - Kołodzińska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Miejsce i rok wydania: Poznań, 2013
Ilość stron: 376
Okładka: miękka