17 listopada 2012

„Sklepik z niespodzianką. Bogusia” – Katarzyna MichalakPo dłuższym czasie w końcu mogę przedstawić kolejną recenzję kolejnej powieści Katarzyny Michalak, czyli „Sklepik z niespodzianka. Bogusia”. Tym bardziej jestem szczęśliwa, że po długich staraniach udało mi się dostać ową powieść.

„Bogusia otwiera w małej nadmorskiej miejscowości sklepik z różnościami – aniołki, akwarelki, porcelanowe figurki zapełnią półki, a oprócz tego dla przyjaciół i gości na stolikach staną talerzyki z domowymi wypiekami i filiżanki z gorącą czekoladą – oto marzenie Bogusi. Sklepik z Niespodzianką i jego urocza właściciela przyciągają najciekawsze osobistości Pogodnej: piękną i humorzastą tap madl – Konstancję, energiczną femme fatale – Adelę, zagubioną panią weterynarz – Lidkę, dobrą duszę miasteczka – Stasię… Wkrótce tworzy się krąg kobiet, które smakując na pięterku sernik królewski i aromatyczny napój, dzielą się smutkami i radościami życia.” *

I jak przy poprzednich powieściach Pani Michalak, tak i tę książkę czytałam z zapartym tchem, nie mogąc oderwać się od niej. Powieści tej pisarki mnie uzależniają, mimo cukierkowatości. Ale mi to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. I ta powieść jest przepełniona słodyczą, wręcz czasami idyllą, która aż razi po oczach. To może niektórym czytelniczkom, a na pewno czytelnikom męskim może wadzić, może mdlić.

Ale ja w tej książce znajduję wszystko to, o czym marzę, o pięknym domku, otoczonym pięknym krajobrazem małej miejscowości. Domku gdzie spotykają się wierni przyjaciele, którzy czują się w owym domku jak u siebie. Mogąc zapomnieć o swoich kłopotach, obowiązkach dnia codziennego, a w zamian otrzymują dobre porady, wszystkie żale i problemy zostaną wysłuchane. Dom, gdzie można oddać się swoim marzeniom, cudownym chwilom, które są możliwe do zrealizowania.

Ale w tej książce akcja nie toczy się tylko pozytywnie, gdzie za sprawą nowo przybyłej mieszkanki nagle wszyscy zmienią swoje życie, wręcz przeciwnie, wszystko jeszcze bardziej się skomplikuje, a i sama bohaterka przechodzi przez wiele trudności. Chociaż trzeba przyznać, że wiele spraw nabrało nagłego tempa wraz z przybyciem Bogusi, która ma wielki wpływ na mieszkańców Pogodnej.

Książka dodatkowo zawiera przepisy na przepyszne słodkości jak np. gorąca czekolada czy sernik królewski.

Wszystko to dopełnia piękny język, którym posługuje się autorka, sprawiając, że wraz z czytaniem i za pomocą wyobraźnie „przenosimy się do książki”, stając się „żywym uczestnikiem” wydarzeń. I pozostaje tylko żal, że nie można być rzeczywistym uczestnikiem owej powieści.

Jak najbardziej polecam „Sklepik z niespodzianką. Bogusia” Katarzyny Michalak, nad którą można się wzruszyć, zastanowić, uśmiechnąć, płakać ze śmiechu, czyli jak najbardziej pozytywne uczucia. Kto jeszcze nie czytał, przeczytać musi koniecznie, aby móc przeżyć aż tyle fantastycznych uczuć podczas czytania.
Polecam:)


Tytuł: Sklepik z niespodzianką. Bogusia
Autor: Katarzyna Michalak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2011
Ilość stron: 320
Wydanie: I

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz