14 kwietnia 2013

"Księżna" - reż. Saul Dibb

„Anglia, koniec XVIII wieku. Georgiana Spencer jest młodą, piękną arystokratką. Zakochuje się w biedniejszym od siebie mężczyźnie, Charlesie Greyu. Matka bohaterki, lady Spencer, postanawia jednak wydać ją za księcia Devonshire. Georgiana nie protestuje, bo imponuje jej bogactwo i pozycja narzeczonego. Jednak po ślubie odkrywa, że książę ma wiele kochanek, wśród których jego faworytą jest najlepsza przyjaciółka Georgiany, Lady Elizabeth Foster. Księżna Devonshire odkrywa, że książę ożenił się z nią tylko po to, by mieć dziedzica. Z biegiem lat niestety na świat przychodzą córki, a nie syn. W końcu jednak Georgiana rodzi syna i rozpoczyna romans z Charlesem Greyem.” *
No i kolejny film, który recenzuję. Tym razem jest to film pt. „Księżna” w reżyserii Saula Dibb. Film bazujący na prawdziwej historii księżnej Devonshire, która żyła na przełomie XVII i XVIII wieku. W tytułową księżną wciela się Keira Knightley, która jest wręcz stworzona do ról kostiumowych. Czy to przyczyna tkwi w tym, że jest Brytyjką, czy dlatego, że doskonale odnajduje się ona w tym gatunku? I jedno i drugie. Zagrała rolę księżnej doskonale,  z lekkością, nie ma w tym żadnej sztuczności. Jeśli są jakieś błędy w jej grze, to drobne i niezauważalne. I chociaż w filmie ona najczęściej się pokazuje, to całe „show” kradnie Ralph Fiennes, który w tym filmie gra jej męża. Jest mężczyzną, który obsesyjnie pragnie mieć syna, tylko to go interesuje i nic więcej. Razem z żoną żyją obok siebie, nie ma żadnych między nimi uczuć. Ralph Fiennes świetnie przedstawił postać księcia Devonshire, chłodnego, zachowujący się jak rozkapryszone dziecko, które nie może dostać tego czego chce. Potrafi tylko ranić, brać i nic od siebie nie dać. Budzi tylko wstręt, nie czuje się do niego ani krzty sympatii, żadnych pozytywnych uczuć. I to wszystko dzięki temu wybitnemu aktorowi, i aż dziwne, że nie otrzymał Oscara. Bo ten aktor w każdym filmie udowadnia, że zasługuje na najwyższe laury. Ale niestety nagradza się tych, co błysnęli jedną rolą, a nie tych wybitnych.
A co do samego filmu? Film bardzo fajnie zrealizowany pod względem treści jak i pod względem technicznym. Piękne zdjęcia, które fantastycznie pokazują nam tamtą epokę, jak również świetnie dopasowana muzyka, która doskonale wtapia się w tło filmu, jak również oddaje jego charakter. I chociaż trudno uciec od zaszufladkowania jako kolejne romansidło, to jednak jest to film dobry, wyróżniający się na tle innych filmów z tego gatunku.
Film jak najbardziej polecam.
* opis z http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99%C5%BCna_%28film%29
Tytuł: Księżna
Tytuł oryginalny: The Duchess
Reżyseria: Saul Dibb
Występują: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper, Hayley Atwell;
Data premiery: 19 września 2008 (świat), 9 stycznia 2009 (Polska)
Czas trwania: 110 min.
Kraj produkcji: Wielka Brytania, Włochy, Francja
Na podstawie powieści: Amandy Foreman
Gatunek: Kostiumowy, Dramat historyczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz