11 września 2013

"Facet na telefon 2. Grzesznik." - A.J.GabryelOstatnimi czasy zaczytuję się w literaturze erotycznej, z jednej strony nie powinno to dziwić, ponieważ ten typ literatury jest ostatnio popularny. Z drugiej strony, skoro przeczytałam pierwszą część, to chciałam przeczytać kontynuację i sprawdzić czy autor mnie zaskoczy i napisze jeszcze lepszą książkę. Przyznam, że boje się czytać kolejne części jakichś trylogii czy w ogóle kontynuacji, tym bardziej, że trochę się obawiałam czy autor rzeczywiście może mieć coś nowego do powiedzenia w drugiej części. 

Co prawda druga część pod wieloma względami jest podobna do pierwszej. Autor wciąż opowiada o swoich doświadczeniach jako Facet na telefon, zarówno o tych dobrych jak i złych, i nie zawsze pozytywnie wypowiada się o swoich klientkach. Lecz druga część ma bardziej emocjonalny charakter, na pierwszych stronach dowiadujemy się o śmierci jednej z klientek, co sprawia, że Adam przez dłuższy czas nie potrafi przejść do porządku dziennego, nawet podczas spotkań z innymi klientkami, nie potrafi wyzbyć się wspomnień o Ilonie. Z czasem mu się to udaje, ale czy zupełnie mu się to uda? Musicie sami to sprawdzić. Ale Adam przeżywa zauroczenie jedną z klientek - Alicją, która po długim czasie kontaktuje się z nim, by móc zacząć od nowa żyć po śmierci męża. Jak rozwinie się ta znajomość? To również musicie sami sprawdzić:)

A czy warto? "Facet na telefon 2. Grzesznik." jest udaną kontynuacją, jak nie lepsza od pierwszej części. Autor nie skupia się już na swoich klientkach, ale opowiada bardziej o sobie, o swoich doświadczeniach, co go porusza, co go złości. A czasami po prostu na stronach książki pisze o swoich przeżyciach nie zawsze dotyczących seksu i jego zawodu. Tu już nie ma przeżyć jego klientek (klientów?), a raczej autor skupia się na sobie. Dopiero gdzieś w połowie książki zaczynają się opisy przeżyć klientek, a dokładnie jednej - Alicji. Alicja, która po śmierci męża powoli wraca do życia, które mozolnie stara się odbudować. W tym mają pomóc m.in. spotkania z Adamem. Spotkania, które nie mają charakteru usługi, a czegoś innego, bardziej "głębszego". Z początku autorowi "podobają się" te spotkania, bo nie czuje się, jakby sprzedawał swojego ciała, ale czuje że to może być coś bardziej poważniejszego. Sprawia to, że Adam czuje się z początku bezradny, dopiero po dłuższym czasie odnajduje więcej odpowiedzi na temat tego"dziwnego związku" z Alicją. Jak się to potoczy, to już musicie sami sprawdzić.

Druga część wydaje się lepszą oraz ciekawszą opowieścią. Może sprawia to obycie z "piórem", może sprawia to, że ta część ma inny charakter, ale tę część czyta się szybciej i jeszcze szybciej chce się poznać dalsze losy Adama. Co prawda scen erotycznych jest tu dużo, niektórych nie chce się czytać, ale one nie odgrywają już tak dużej roli jak w pierwszej części. Ważne są tu emocje, które towarzyszą Adamowi. To on i jego emocje są głównymi bohaterami tej części. Seks, "praca" Adama i jego klientki "spadają" na dalszy plan i są mało istotne w porównaniu z tym, co czuje autor. I chyba co najistotniejsze, autor zawarł wystarczającą ilość informacji oraz swoich odczuć na temat swojego zawodu. Obydwie części czytało się dobrze, ale czy chciałabym czytać jeszcze więcej książek na temat jego pracy i życia? Raczej nie, ale gdyby powstały kolejne części, na pewno bym przeczytała. 

"Facet na telefon 2. Grzesznik." A.J.Gabryel polecam, tym bardziej, że jeśli komuś spodobała się pierwsza część, na pewno nie zawiedzie się i na drugiej.


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wielka Litera:
Tytuł: Facet na telefon 2. Grzesznik.
Autor: A.J.Gabryel
Wydawnictwo: Wielka Litera
Miejsce i rok wydania:  Warszawa, 2013
Ilość stron: 288
Wydanie: I
Okładka: miękka KONKURS... 

8 komentarzy:

 1. Nie czytałam pierwszej części ale jakoś mnie nie ciągnie do tej literatury :)
  http://qltura.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już sobie robię wolne od tego typu literatury. Co miałam przeczytać, przeczytałam, a inne książki niczym nowym mnie nie zaskoczą.

   Usuń
 2. Kusisz tą serią, kusisz... Na razie próbuję iść na odwyk od literatury erotycznej, ale widzę, że chyba nie potrwa to zbyt długo. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w takim razie musisz ją jak najszybciej przeczytać i mieć ją "z głowy", a ja będę mogła niedługo przeczytać Twoje wrażenia:)

   Usuń
 3. Lubię czytać erotyki i nie wstydzę się tego, wszak wszystko jest dla ludzi. Jeśli chodzi po powyższą książkę, to na razie się wstrzymam, bowiem jeszcze nie przeczytałam części pierwszej, ale na szczęście mam ją u siebie na półce, więc to tylko kwestia czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie wszystko jest dla ludzi, ale czytając fragmenty innych książek erotycznych (pomijając trylogię o Grey'u i Crossie, które przeczytałam od deski do deski:)), to nie mam zamiaru czytać tego samego, tylko ze zmienionymi imionami, firmami, itp.

   Usuń
 4. Wolałabym zacząć od pierwszej części. Ale najpierw przeczytam Greya.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że Grey jeszcze przed Tobą, Zarówno trylogię o Grey'u jak i obie części Faceta na telefon, musisz koniecznie przeczytać. Ja miło obie serię wspominam, ale po tych lekturach mam już dość literatury erotycznej.

   Usuń