26 grudnia 2013

"Rzysmkie wakacje" - reż. William Wyler

Bycie księżniczką ma wiele plusów, a jeszcze więcej minusów, a do nich można zaliczyć brak czasu na życie prywatne i na bycie zwykłą osobą. Ciągłe obowiązki, podróże, wymuszone zachowanie i uśmiechy sprawiają, że po jakimś czasie można mieć dość takiego życia. Również księżniczka Anna (Audrey Hepburn) ma dość. Przebywająca z oficjalną podróżą w Rzymie, po wypełnieniu swoich obowiązków, wymyka się pod osłoną nocy, by móc wreszcie odpocząć od dworskiego życia. Chce wreszcie spędzić kilka chwil zwyczajnie jak zwykła kobieta...
Uwielbiam ten film i za każdym razem gdy go oglądam jestem oczarowana. Oczarowana filmem oraz tym jakie kiedyś piękne filmy były kręcone, a o które dziś trudno. Film jest przepiękny, niczym baśń, która mogłaby trwać i trwać, ale tak jak bohaterka musi ze świata zwykłego wrócić do świata sztywnego, tak i my musimy wrócić po seansie do rzeczywistości. I gdy wracamy do tej rzeczywistości, pytamy się samych siebie, dlaczego ta magia nie może trwać? No właśnie dlaczego? 
Audrey Hepburn oraz Gregory Peck stworzyli przecudowną parę, od której trudno oderwać wzrok. Ona - piękna, wychowana, z przepięknym uśmiechem, odkrywająca czym jest zwyczajne życie. On - przystojny, lecz hulaka, szukający ciekawego materiału do artykułu, do gazety, z chęcią staje się przewodnikiem po Rzymie dla pięknej księżniczki. Wspólne zwiedzanie Rzymu wiele zmieni w nich samych - głównie podejście do pracy, ale również zmieni ich samych. Ona stanie się pewniejsza, on stanie się w końcu dojrzały i odpowiedzialny. 
Rzym, świetne aktorstwo nie tylko głównych bohaterów, genialna reżyseria, plus przecudowna muzyka, sprawiają że film jako całość wypada GENIALNIE. Ale to nie wszystko. Siłą tego filmu jest jego naturalność i pomimo "swoich lat" wciąż aktualny. Współczesne komedie romantyczne, szczególnie te polskie, powinny się uczyć od tego filmu, czym jest prawdziwa komedia romantyczna.

Film polecam

Film otrzymał trzy Oscary m.in. dla najlepszej aktorki - Audrey Hepburn.

Tytuł: Rzymskie wakacje
Reżyseria: William Wyler
Obsada: Audrey Hepburn, Gregory Peck, Eddie Albert
Czas trwania: 158 minut
Produkcja: USA
Data premiery: 27 sierpnia 1953

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz