21 grudnia 2013

"Nieprzyjaciel" - Lee ChildPo dłuższej nieobecności na blogu,  dodaję recenzję książki Lee Childa pt.: "Nieprzyjaciel", pomimo że obiecałam sobie, że nie ulegnę czarowi biblioteki i nie wypożyczę kolejnej książki tego autora. No ale cóż mogę na to poradzić??? Ale do rzeczy.

Lee Child w książce "Nieprzyjaciel", opisuje losy Jacka Reachera gdy jeszcze służył w wojsku oraz wyjaśnia niektóre wydarzenia, które miały wpływ na dalsze życie głównego bohatera, jak m.in. to, dlaczego został zdegradowany do niższego stopnia. 

Jack Reacher na krótko przed nowym rokiem zostaje przeniesiony z Panamy do Karoliny Północnej. Mimo przeprowadzki major Jack Reacher ma nadzieję, że jak większość żołnierzy, spokojnie przywita Nowy Rok, lecz otrzymuje wiadomość, że w niedalekim motelu zmarł na zawał dwugwiazdkowy generał. Nic nadzwyczajnego, niebudząca niczyich podejrzeń śmierć, gdyby nie to, że kilka godzin później zostaje zamordowana żona generała. Od tego momentu Jack Reacher musi liczyć na siebie jeśli chce rozwiązać sprawę śmierci nie tylko generała i jego żony, ale także kilku innych osób, które zostały zamordowane w niedługim czasie. Czy Reacher rozwikła sprawę, która rozgrywa się w samym sercu wojska? Ma na to niewiele czasu, tym bardziej że dodatkowym zmartwieniem dla niego jest wiadomość o poważnej chorobie jego matki. Jak sobie poradzi z zadaniem? Przeczytajcie sami. A czy warto? Moim zdaniem: Tak. A dlaczego?

Tak jak większość książek tego autora, tak i tą czyta się szybko, z ciekawością, nie nudząc się podczas czytania, chociaż od czasu do czasu zdarzą się takie momenty - szczególnie wtedy, gdy autor raczy nas zbyt długimi opisami niektórych zjawisk, postaci, itp. (niestety autor chyba nie wie, że tym sposobem nie tylko wymęcza czytelników, ale chyba chce również zrazić ich do czytania swoich powieści). Gdy pominiemy niektóre te opisy, to zdać można sobie sprawę, że niewiele straciliśmy omijając kilka lub kilkanaście zdań, czy kilka stron. Dlaczego? Bo książka ratuje się fajną fabułą i chociaż domyślamy się kto przyczynił się do zbrodni, to jednak i tak wielkie wrażenie robi na nas rozwiązanie zagadki. 

Autor niczym nowym nas nie zaskakuje, ale jednak jego książki mają w sobie coś, co sprawia, że się je lubi jak i bohatera, którego stworzył. A książkę "Nieprzyjaciel" jak najbardziej polecam - jak zawsze - fanom Jacka Reachera i książek sensacyjnych jak i osobom, które chciałyby zapoznać się z literaturą Lee Childa.

Polecam.


Tytuł: Nieprzyjaciel
Autor: Lee Child
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2011
Liczba stron: 480
Okładka: miękka

3 komentarze:

 1. Ciekawi mnie rozwiązanie zagadki o której piszesz. Muszę zajrzeć w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z pewnością jednak nie jest to książka dla mnie, nie moja tematyka. :)

  http://shelf-of-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam, zachęciłaś mnie :-)

  OdpowiedzUsuń