8 lipca 2014

"Houston, mamy problem" - Katarzyna GrocholaNa początku tej recenzji przepraszam za tak długą nieobecność, mam nadzieję że już więcej tak długa przerwa się nie powtórzy. Pierwszą zrecenzowaną przeze mnie książką po tak długiej nieobecności jest książka Katarzyny Grocholi pt. "Houston, mamy problem".

Bohaterem książki Katarzyny Grocholi jest 32 - letni Jeremiasz, niespełniony filmowiec, pracujący jako monter kablówki i internetu, itp. Czasami wydaje się nam typowym wiecznym chłopcem, maminsynkiem, który nie traktuje życia poważnie i dobrze mu tak jak jest. Nie potrafiący zrozumieć kobiet, nie umie utrzymać związku i przez opacznie zrozumianą sytuację zrywa ze swą dziewczyną Martą. No właśnie z Jeremiaszem tak jest, często nie potrafiący zrozumieć sytuacji, traci często to na czym mu zależy - na ukochanej, na pracy filmowca. Jednak splot dziwnych, smutnych i śmiesznych wydarzeń sprawia, że Jeremiasz dojrzewa....

Lubię książki Pani Katarzyny Grocholi, dlatego chętnie po nie sięgam i nie przeszkadza mi to, że często mają dużo stron. Dlatego też z wielką chęcią przystąpiłam do czytania książki "Houston, mamy problem", mimo tego, że wiedziałam, że głównym bohaterem jest mężczyzna, a nie jak do tej pory, kobieta. I chociaż autorka idealnie "odtworzyła nam mężczyznę naszych czasów" sprawiając, że z jednej strony chętnie czytało się o losach Jeremiasza, zaś z drugiej było jakoś tak nudno, męcząco, co sprawiło, że już po kilku stronach nie chciało się czytać i tylko silna wola sprawiła, że wytrzymałam do końca. Co prawda by zrozumieć zachowanie głównego bohatera musimy zapoznać się z wieloma faktami z jego życia, zarówno z dzieciństwa jak i z lat studiów, by zrozumieć jego przemianę, to jednak jest to napisane tak monotonnie, co sprawia, że trudno dobrze skupić się na opisywanej scenie i często czyta się tak książkę by tylko "odbębnić" czytanie i po jakimś czasie czytelnik zastanawia się "o czym właściwie się czytało?" Ale z drugiej strony monotonność ta odzwierciedla życie Jeremiasza: niby monotonne, niby coś się dzieje, niby powiewa nudą, ale jak się lepiej pozna, to nawet i fajny bohater z tego Jeremiasza. Tak też jest i z książką, by lepiej ją poznać, by lepiej ją polubić trzeba ją przeczytać do końca, by spojrzeć na całość i powiedzieć: Ta książka była zarówno, nudna i monotonna, jak i tętniąca życiem, z poczuciem humoru, miała jednak coś co sprawiało, że chciało się ją czytać i wytrwać do końca. 
I chociaż przeczytałam do końca z zdążyłam polubić zarówno samą książkę jak i bohatera, to jednak książka nie zyskała tak dużej sympatii jak poprzednie książki autorki. Tak jakby autorka wraz ze zmianą bohatera (kobieta - mężczyzna) autorka zmieniła swój styl na gorsze, mimo świetnego ukazania nam współczesnego mężczyzny, nie zawsze odnajdującego się w niuansach współczesnego świata. I chyba było tak z samą autorką, nie potrafiła do końca poradzić sobie z fabułą. Ale każdy z Was musi chociaż sam zacząć czytać ów książkę, by samemu przekonać się czy warto...


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego
Recenzja ta bierze udział w wyzwaniach: W 200 książek dookoła świata Polacy nie gęsi II

Tytuł: Houston, mamy problem
Autor: Katarzyna Grochola
Miejsce i rok wydania:  Kraków, 2012
Ilość stron: 608
Okładka: miękka

6 komentarzy:

 1. Chyba nie przekonam się do twórczości tej autorki. Jakoś nie potrafię. Fajnie, że wróciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja wciąż ani jednej książki pani Grocholi nie przeczytałam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka "Houston, mamy problem" jest książką, od której nie warto zaczynać "swojej przygody" z twórczością Katarzyny Grocholi. Wydaje mi się, że starsze książki, które wyszły spod pióra tej autorki są lepsze i ciekawsze, niż te nowe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam jedną powieść autorki i nie podbiła mojego serca, ale może jeszcze kiedyś zaryzykuje

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię autorkę, ale tej powieści jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie zapoznam się z twórczością tej pisarki, ale zacznę chyba od jakiejś innej książki. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń