25 lipca 2015

"Tryptyk o wierze" - Jan Paweł II, Benedykt XVI, FranciszekNa książkę "Tryptyk o wierze" składają się przemówienia trzech ostatnich papieży, czyli Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Przemówienia te traktujące o wierze w Boga, skierowane są głównie do ludzi młodych, ale i nie tylko.
"...wytrwale podążajcie drogą wiary z niezłomną nadzieją w Panu. Na tym polega tajemnica naszego wędrowania! On daje nam odwagę, byśmy szli pod prąd." *

Słowa te wypowiedziane przez papieża Franciszka, w czasie bierzmowania w kwietniu 2013 roku na placu św. Piotra mogą stać się śmiało mottem, nie tylko dla młodzieży przystępującej owego dnia do sakramentu bierzmowania, ale również dla młodzieży na całym świecie oraz może śmiało być mottem całej książki. Bo również dwaj poprzednicy Franciszka zachęcają młodzież do kroczenia tą samą drogą, która co prawda nie jest łatwa, ale to ta droga prowadzi do wiary, nadziei i miłości. 

Zawarte teksty skupiają się wokół Światowych Dni Młodzieży, które na globalną skalę zaczął organizować polski papież Jan Paweł II, pragnąc głosić wiarę w Boga wśród młodych, którzy szukają swojego miejsca w świecie. I dlatego te wielkie wydarzenia organizowane są dla nich, by mogli odnaleźć prawdziwe wartości, razem ze swoimi rówieśnikami z różnych kontynentów. Dlatego też kolejni papieże tak chętnie kontynuują wielkie dzieło zapoczątkowane przez polskiego papieża, gdyż mają świadomość, jak ważne dla młodych jest spotkanie z kimś, kto ma odwagę głosić Ewangelię na cały świat i stanowi autorytet dla większości ludzi na całym świecie. Wszyscy trzej papieże mając świadomość tego jak młodzież pragnie żyć Ewangelią, starają się zarówno delikatnie, jak również zdecydowanie głosić prawdę o Jezusie, który otacza swą miłością wszystkich ludzi na całym świecie, nawet tych zagubionych. Oczywiście każdy z papieży mówi o wierze w Boga na swój charakterystyczny sposób, ale każdy z nich skupia się na jednym, czyli na Bogu i na drodze, która prowadzi do wiary w Boga.

Oczywiście nie ma sensu opisywać, kto lepiej pisze o Bogu i o Trójcy św., jak również o wierze, bo nie oto chodzi w tej książce. Przede wszystkim w tej książce są te przemówienia skierowane do młodzieży, które najlepiej opisują wewnętrzne troski młodych ludzi, oraz jak przeciwstawić się tym troskom, czyli podążając przez ścieżki wiary zdecydowanie wraz z Bogiem. Ale nie tylko młodzi znajdą coś w tej książce, mówiącej o wierze, ale również starsza młodzież poszukująca Boga, może dzięki tej książce odnajdzie Go. Dlatego zachęcam całą młodzież, zarówno tą młodszą jak i starszą do zaczytywania się w przemówienia papieży, bo znajdzie się w nich wszystko to, czego młodzież poszukuje, czyli takie wartości jak wiara miłość i nadzieja.

*  strona 204

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania W 200 książek dookoła świata.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa m


Tytuł: Tryptyk o wierze
Autorzy: Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek
Wydawnictwo: m
Ilość stron: 248
Okładka: miękka

1 komentarz:

  1. Polecę cioci tę książkę. Na pewno trafi w jej gust. Ja niekoniecznie zaglądam do takich publikacji.

    OdpowiedzUsuń