6 września 2015

"Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa" - C.S. Lewis
Literatura dziecięca ma w sobie to coś, co sprawia, że nawet dorośli pragną czasem cofnąć się do czasu dzieciństwa za sprawą tejże literatury, która często przenosi w  świat magiczny, w który ludzie dorośli już nie wierzą albo nic ich nie obchodzi. Ale są i tacy, którzy mają w sobie duszę dziecka i często chcą przenieść się w ten świat magiczny...

"Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa" C.S.Lewisa jest taką książką, która zabierze czytelników zarówno tych młodszych jak i tych starszych, w taki magiczny świat, o którym każdy marzy, gdzie przygoda goni przygodę, a fantazja staje się rzeczywistością. A w świat fantasy zabiera nas czwórka rodzeństwa, która w czasie II wojny światowej trafia pod opiekę wujostwa gdzieś na wsi, gdzie mogą czuć się bezpiecznie, z dala od wojennej zawieruchy. Podczas rozmaitych zabaw odkrywają tajemniczą szafę, która przenosi ich w świat nieznany i magiczny, który sprawia, że dzieci zapominają o trudnych czasach jak i nudzie, która przyszła wraz z zamieszkaniem na dalekiej prowincji. Tam zmierzą się z wrogimi istotami, a przede wszystkim z niebezpieczną Czarownicą, która czyha na ich życie. Czy będą w stanie wyjść z tego obronną ręką? Oraz kto okaże się przyjacielem a kto wrogiem? Przeczytajcie sami... A czy warto???

Szczerze mówiąc nigdy nie miałam przyjemności czytać tejże książki ani całej serii w dzieciństwie, czego serdecznie żałuję, bo na pewno będąc dzieckiem byłabym nią oczarowana, tak jak moi siostrzeńcy, kiedy czytałam im fragmenty pierwszej części sagi. A tak będąc osobą dorosłą niestety już takiego oczarowania nie doznałam, ale czytało mi się ją  łatwo, lekko i przyjemnie, a duża zasługa w tym autora, który z prostotą opisuje przygody czwórki rodzeństwa oraz świat, w którym się znaleźli. W tejże książce znajdziemy wszystko to, aby za sprawą pięknych i uroczych opisów znaleźć się w świecie, w którym znaleźli się Łucja, Zuzanna, Piotr i Edmund. Odczujemy na własnej skórze przygodę jak i strach, emocje, oczekiwanie na walkę czy męstwo w czasie walki przeciwko Czarownicy i jej sprzymierzeńcom. A dzięki autorowi możemy poczuć się tak jakbyśmy sami uczestniczyli w walce.

Jedynym minusem całej powieści jest to, że mało poświęca uwagi samej walce. Co z jednej strony jest zrozumiałe, skoro głównymi odbiorcami książki są dzieci i młodzież i zapewne autor pragnął skupić się na tym, co najważniejsze, czyli miłości, przyjaźni, poświęceniu, odwadze, a mniej na samych brutalnych walkach, które często są nieprzyjemne w odbiorze, co sprawiłoby zapewne, że dzieci mogłyby mniej chętniej zaczytywać się w ów książce. 

Cóż, trudno ukryć, że jest to książka skierowana do dzieci, nie tylko za sprawą tematyki, ale również za sprawą języka, którym posługuje się autor, szczególnie przy opisach oraz wyjaśnieniach, które mają pomóc dzieciom zrozumieć pewne zjawiska zachodzące w przyrodzie oraz pewne zachowania, które często dzieci mogą nie zrozumieć. Ale jeśli ktoś choć na chwile pragnie znów stać się dzieckiem lub powrócić do dzieciństwa, to takie szczegóły nie będą mu przeszkadzać. Przyznaję się, że czasami takie rzeczy w tej książce przeszkadzały mi, co sprawiało, że często nie potrafiłam poczuć tej atmosfery panującej w książce, ale po przeczytaniu wszystkich stron zatęskniłam za Narnią i jej przygodami. Mam nadzieję, że powrócę do niej w kolejnych częściach sagi. Polecam.

Książka bierze udział w wyzwaniu W 200 książek dookoła świata.

Tytuł: Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa
Autor: C.S. Lewis
Wydawnictwo: Media Rodzina
Miejsce i rok wydania: Poznań, 2005
Ilość stron: 184
Okładka: miękka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz