5 lipca 2016

"Mąż zastępczy" - Joanna M. Chmielewska


Każda z nas marzy by kiedyś mieć męża, który będzie nas kochał, będzie o nas dbał i we wszystkim pomoże, szczególnie gdy trzeba coś naprawić lub wyremontować. Lub po prostu, abyśmy miały komu się wygadać, wypłakać. Ale gdy nie mamy ów męża, a potrzebujemy pomocy przy drobnych naprawach czy remoncie wtedy szukamy Męża zastępczego....

I takim właśnie Mężem zastępczym staje się Piotr, który po trudnym rozstaniu, postanawia zmienić swoje życie. Przede wszystkim by zapomnieć, ale również dlatego, aby zacząć robić coś pożytecznego, jak również dlatego by zarobić. Zakłada firmę remontowo-usługową, mającą służyć tym, którzy sami nie radzą sobie z remontem (głównie kobiety), chociaż zdarzy się, że wykona jakieś nietypowe zajęcie (pomoc przy pisaniu powieści). Tak mijają dni, tygodnie i miesiące... Przez ten czas wiele się dzieje i zmienia...

Książkę Joanny M. Chmielewskiej czytało się z wielką przyjemnością i w wielkim skupieniu. W trakcie poznawania lektury nie czuło się nudy, wręcz przeciwnie, z coraz większym zaangażowaniem czytało się o losach głównego bohatera, który z początku  jest człowiekiem rozczarowany życiem, przygnębionym tym co go spotkało. Lecz nowe doświadczenia i spotkania z ludźmi, dla których musi wykonać zlecenie, czynią go silniejszym i potrafiącym lepiej radzić sobie z przeszkodami. I z wielką radością przyjmuje to jak czas oraz nowo spotkani ludzie potrafią zmienić porażkę w małe i wielkie zwycięstwa. 

Innym plusem książki jest to, że autorka, tak jak zawsze, potrafi opisać ludzkie dramaty - te małe i wielkie - o których czyta się w milczeniu, skupieniu i wiedząc, że jest to pisane prosto z serca. Dzięki czemu wyczuwa się, iż autorka wie co pisze i o czym pisze bez zbędnych upiększeń, tylko tak jak jest. 

Ale co najbardziej podoba się w tej książce? To, iż autorka wciąż wraca do kawiarni, która łączy i splata wszystkie wcześniejsze losy bohaterów z tymi z nowej książki. I pozostaje mi tylko czekać na kolejne książki autorki, w których poznamy dalszych bohaterów, którzy poznają cudowną atmosferę tej uroczej kawiarni.

A Was zachęcam do przeczytania i tej książki, czyli "Mąż zastępczy", ponieważ jest to ciepła, mająca atmosferę książka, o której trudno zapomnieć.

Książka bierze udział w wyzwaniu W 200 książek dookoła świata  oraz Polacy nie gęsi IV


Tytuł: Mąż zastępczy
Autor: Joanna M. Chmielewska
Wydawnictwo: MG
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2014
Ilość stron: 286
Okładka: miękka  

1 komentarz: