21 października 2018

"Sto milionów dolarów" - Lee Child

Książka "Sto milionów dolarów" jest 21 książką napisaną przez Lee Childa. Do rąk czytelników w 2016 roku. Ale akcja powieści rozgrywa się 20 lat wcześniej, czyli w 1996 roku, kiedy Jack Reacher jest jeszcze w wojsku i wykonuje zadania jako żandarm.

Po udanej akcji na Bałkanach Reacher zostaje oddelegowany do szkółki, w której na nowo ma się szkolić. Trafia do niej wraz z dwoma mężczyznami, a jeden z nich pracuje dla CIA, zaś drugi dla FBI. I jak się okazuje szkoła ma być tylko dla nich przykrywką dla tajnej akcji, w czasie której mają dowiedzieć się co pewien amerykański żołnierz chce sprzedać i komu. Stawka jest wysoka, ponieważ za tajemniczy towar Amerykanin chce aż 100 mln dolarów. 

Uwielbiam książki Lee Childa, a sądząc po ilości recenzji Jego powieści na moim blogu, raczej trudno mi znaleźć w nich wady. Ale zawsze są i w tej obecnie ocenianej. "Sto milionów dolarów" to kryminał gdzie trudno szukać strzelanin oraz wybuchów co 5 stron. Akcja powieści raczej skupia się na dedukcji i poszukiwaniu niż na ciągłym ataku i obronie przed czarnym charakterem. Dlatego "Sto milionów dolarów" może wydawać się książką chwilami nudną, gdzie nic się nie dzieje. A jednym z takich powodów może być fakt, że główna akcja rozgrywa się w Hamburgu w Niemczech, a tu trudno szukać zrozumienia dla typowego działania dla wojska amerykańskiego. Poza tym Jack Reacher musi współpracować z innym służbami USA - CIA i FBI, które chcą sprawę załatwić po cichu, by obce służby nie przejęły amerykańskiego towaru.  
Jednak nie sprawia to problemu, aby książkę przeczytać szybko, łatwo i przyjemnie. Nawet częste opisy czyta się miło, bez "ziewnięcia", z wielką niecierpliwością czekając na więcej.

Polecam dla fanów Jacka Reachera i Lee Childa oraz kryminałów i sensacji, jak i dla tych co pragną rozpocząć swoją przygodę z tego typu literaturą. Polecam. 

Tytuł: Sto milionów dolarów
Autor: Lee Child
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2017
Wydanie: I
Ilość stron: 416
Okładka: miękka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz