8 lipca 2011

"Ale nie o to chodzi"* - "Kryształowy Anioł" - Katarzyna Grochola


Jednym tchem przeczytałam powieść Katarzyny Grocholi pod tytułem: „Kryształowy Anioł”, która wywołała we mnie tak wiele emocji: śmiech, smutek, radość, złość, oburzenie, współczucie, nadzieje – tak dużo, że można samemu się zdziwić, jak książka może wpłynąć na nasz stan ducha! To nie jest książka wybitna, a prawdy w niej ukazane są powtarzane od wieków, że można poczuć ich nadmiar. „Ale nie o to chodzi.”*   Mimo nadmiaru tych prawd książka ma wiele uroku, co powoduje, że łatwo nie odkłada się ją na półkę, a nuda nie grozi podczas czytania. Cały czas byłam ciekawa każdej sceny, każdej sytuacji.

Ale o czym właściwie jest ta książka? „Kryształowy Anioł”  to powieść o trzydziestoletniej Sarze – bardzo nieśmiałej, bardzo delikatnej kobiecie. Sara wraz z mężem, który dostaje awans na wiceprezesa, przeprowadza się do Warszawy. Sara w stolicy czuje się samotna, tym bardziej, że poza sąsiadką z bloku – Magdą, nie ma przyjaciół, mąż wraca do domu późnymi wieczorami, przynosząc pracę do domu. Ciągle się mijają. Z rodzicami, którzy również przeprowadzili się do Warszawy, też nie może się porozumieć.  Dzięki swojej kuzynce – Irenie vel. Idenie, Sara dostaje pracę w Radiu Ambi. Ale tak jak w życiu osobistym, tak i w pracy nie wiedzie jej się dobrze. W pracy Sara jest od najprostszych zadań m.in. odbiera telefony od słuchaczy, a relacje ze współpracownikami też nie są najlepsze. Sara najchętniej bierze dyżury nocne, aby móc być sama w pracy, nie spotykać się z mężem, który i tak nie zwraca na nią uwagi. Sara podczas dyżurów nocnych prowadzi audycje „na niby”, podczas których opowiada o swoich uczuciach, relacjach między mężem, między ludźmi, o jej ukrytych pragnieniach, czego oczekuje od życia, opowiada historyjki, które wyczytała w książkach, prasie, internecie. Opowieści Sary są pełne emocji, piękne i  mądre. Sara jest nieświadoma tego, że jej wynurzenia idą w eter, a jej „audycje” przyciągają rzesze słuchaczy, których przybywa z audycji na audycję. Dzięki tym audycjom, wielu słuchaczy postanawia zmienić swoje życie – postanawiają walczyć o miłość, o godne życie, o lepsze jutro. Niektórzy postanawiają zrezygnować z czegoś, co ich krępowało, hamowało; a niektórzy utwierdzają się w przekonaniu, co do słuszności swoich działań.

Po ujawnieniu faktu, że Sara prowadzi tę audycję, zmiany zachodzą również w życiu bohaterki. Sara rozwodzi się z mężem, atmosfera w pracy polepsza się oraz jak można przypuszczać, znajdzie miłość w osobie kolegi z pracy, którego nie lubiła.

Osobiście polecam książkę Katarzyny Grocholi, ponieważ jest to powieść, która przyciąga ciekawie prowadzonymi wątkami. W książce można znaleźć wiele akcentów humorystycznych, wiele ciepła, mądrości. Książka opowiadająca o przemianie, nie tylko głównej bohaterki, ale i osób, które ją otaczają. A przede wszystkim o odwadze podejmowania zmian w swoim życiu, na przekór wszystkiemu. Zmiany tak potrzebne, by nie ranić innych, a przede wszystkim siebie. Książka przede wszystkim o tym, iż bierzemy coś za pewnik, coś co uważamy, że tak musi być, a tak naprawdę jest to tylko pozór, na który wiele osób daje się nabrać, zamknąć w myśleniu stereotypowym. Tak jak mamy w przypadku  myślenia Sary o swoich rodzicach, którzy wydają jej się bardzo szczęśliwi, a tak naprawdę grają przed nią szczęśliwych, by jej nie zranić, bo i tak sama ma w swoim małżeństwie wiele problemów. Tak jest w przypadku Magdy i Piotra, sąsiadów Sary, którzy się rozstają z byle powodu. Ale tak naprawdę Piotr chciał dać do zrozumienia swojej dziewczynie, że oczekuje czegoś więcej niż związku na kocią łapę, bez zobowiązań. Magda zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo kocha Piotra, ale nie chce dać mu tego do zrozumienia, że jej zależy na nim. Dopiero audycja Sary oraz choroba Magdy uświadamiają Piotrowi, że nie warto grać w ciuciubabkę tylko na nowo stworzyć związek z  ukochaną, tylko teraz na poważnie.

Choć może niektóre historie przedstawione w powieści są naiwne, to warto przeczytać tę książkę dla tych audycji Sary, dla tych historii o miłości – udanych i nieudanych, dla tych wzruszeń , których na pewno nie zabraknie podczas czytania.

* s.85

Tytuł: Kryształowy Anioł
Autor: Katarzyna Grochola
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2009
Ilość stron: 539

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz