28 czerwca 2012

"Żólta sukienka" – Beata Gołembiowska

„Anna dokładnie pamięta dzień, kiedy jako sześcioletnia dziewczynka ubrana w żółtą sukienkę od babci została zgwałcona. Przekonana, że zmiana otoczenia uwolni ją od traumy z dzieciństwa, porzuca pracę dziennikarki i emigruje do Kanady.
Nie potrafi jednak zapomnieć bólu i cierpienia. Dopiero miłość kalekiego Paula wyzwala w niej siłę do walki z tragicznym wspomnieniem.
Po 20 latach zmagania się z przeszłością, pod wpływem zapoczątkowanej przemiany, postanawia pojechać do Polski i odwiedzić tam miejsce swojego dzieciństwa.
Czy Annie uda się uwolnić od nękających ją koszmarów, a żółta sukienka, symbol zła, stanie się dla niej ponownie tym, czym była kiedyś – darem miłości?” * (Opis z okładki)
 
    Książkę przeczytałam bardzo szybko, a przyczyniło się do tego – mały format książki oraz mała ilość stron. Ale nie tylko to było powodem do przeczytania tej książki tak szybko. Ale bardzo zainteresował mnie temat poruszany przez autorkę w tej książce. Również przyjazny i dostępny język, który sprawia, że chcesz czytać tę książkę. I gdyby nie inne zajęcia oraz zbyt późna godzina na czytanie, to na pewno szybciej przeczytałabym książkę. Chociaż i ta książka ma swoje minusy i w niektórych momentach chce się ją odłożyć. A są to opisy budzącej się wiosny w Kanadzie oraz ogólny opis życia w Kanadzie. Jak całkiem on się różni od naszej, bo polskiej, budzącej się do życia wiosny. Powoduje, że tęskni się za naszym krajem, naszą przyrodą. I to właśnie pobyt w Polsce przyczynia się do zmiany zachowania głównej bohaterki, powrót do ojczyzny sprawia, że pragnie w końcu żyć tak jak chce, a nie żyć jak osoba, która pragnie zakryć przed wszystkimi swoją osobę (ubiór, mocny makijaż). 

    Książka podejmuje trudny temat, czyli gwałt i jego skutki na dorosłe życie bohaterki. Ważna w takim momencie dla dziecka jest rodzina. Czy dziecko będzie umiało podzielić się tym złym doświadczeniem z rodzicami. Lub czy w ogóle będzie miało komu o tym powiedzieć. Największą tragedią dla dziecka jest właśnie ta chwila gdy zdaje sobie sprawę, że nie ma z kim podzielić się tą informacją lub gdy osoba, której zaufała i zdradziła swój sekret wyśmiała ją. Takie sytuacje sprawiają, iż zachowanie dziecka zmienia się oraz wydarzenia kształtuje przyszłość dziecka, które przez całe życie będzie pamiętało to co się stało w dzieciństwie. A bohaterka w swoich rodzicach nie znajduje godnego oparcia i ma do nich żal,szczególnie do matki. 

    A co mogę napisać jeszcze o tej książce? Książkę tę warto przeczytać – aby móc poznać losy bohaterki, ale również, abyśmy w przyszłości potrafili pomóc swoim dzieciom lub innym dzieciom, które mają do nas zaufanie, a będą przeżywać trudne chwile w swoim życiu.
    Polecam.

Za umożliwienie przeczytania, dziękuję autorce książki – Pani Beacie Gołembiowskiej.

Tytuł: Żółta sukienka
Autor: Beata Gołembiowska
Wydawnictwo: NovaeRes
Miejsce, rok wydania: Gdynia, 2011
Wydanie: I
Ilość stron: 164

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz