15 grudnia 2014

"Duchy wokół nas" - Michael H. Brown


Wszystko co wiążę się z duchami, życiem po śmierci budzi ogromne zainteresowanie jak i emocje. Większość z nas na pewno często lub rzadziej myśli o tym, co czeka nas po śmierci oraz czy rzeczywiście istnieją duchy czy jest to tylko nasza lub/i innych wybujała wyobraźnia. Cokolwiek nie myśleć o tym temacie, teoria istnienia duchów ma zarówno wielu sceptyków jak i fanów (którzy wieloma przedziwnymi zdarzeniami, które im się przytrafiły, próbują przekonać sceptyków do swoich racji). A czy ja wierzę w duchy? Przekonacie się później.

"Duchy wokół nas" Michaela H. Browna to książka, która ukazuje wiele przykładów na to, kiedy i jak "działają" duchy/dusze zmarłych całkiem niedawno lub całkiem dawno oraz jak ewentualnie można odczytywać znaki dawane od zmarłych osób. Autor w swojej książce argumentuje dlaczego właśnie tej osobie ukazują się dusze zmarłych oraz w jakim celu. Ponieważ ukazują się zarówno dobre, zagubione i złe dusze, autor ukazuje nam jak pomóc tym pierwszym (dobrej i zagubionej duszy) oraz co zrobić by nie ściągać na siebie złych mocy. 

Książkę tę trudno mi jest ocenić. Z jednej strony dowiedziałam się czegoś nowego, dzięki czemu mogłam zastanowić się nad wieloma aspektami zarówno wiary jak i mojej własnej osoby wychowanej w wierze chrześcijańskiej. Wiele z tych informacji, podpartych wieloma trafnymi i ciekawymi przykładami, mogłam zastosować w swoim życiu. Jednak z drugiej strony czegoś mi zabrakło, jakbym oczekiwała czegoś niespodziewanego, czegoś wstrząsającego, mocnego, co pomogłoby mi bardziej i lepiej zrozumieć wiarę jak również to dlaczego i jak wpływają na nas dusze zmarłych. Tak jakby same świadectwa ludzi "dotkniętych" śmiercią kliniczną lub ludzi, którzy mieli kontakt z siłami nadprzyrodzonymi, wystarczyły i miały nas przekonać do przedstawionych przez autora argumentów. Oczywiście niektóre z nich trafiły do mnie i to bardzo, ale były i takie argumenty, ukazane za pomocą historii ludzi doświadczonych spotkaniami z duszami zmarłych, które były mało wiarygodne a czasami wręcz jakby były nierealnymi, a wręcz niedorzecznymi. Zdaję sobie sprawę, że jeśli chodzi o wiarę i wszystko co z nią związane jest, bywa niezrozumiałe, inne, nie dające się wyjaśnić ot tak sobie, co sprawia że wiele osób odbiera ją (wiarę) właśnie jako mało realną. Ale zabrakło w tej książce takich argumentów, które nie byłyby takimi niedorzecznymi, ale takimi argumentami konkretnymi, mocnymi, nie dającymi się podważyć. 

Ale mimo wszystko mamy do czynienia z książką, która została dobrze napisana, co sprawia, że czyta się ją dobrze i szybko. Wręcz rewelacyjnie i gdyby nie tych kilka mało przekonujących historii, dostalibyśmy naprawdę bardzo dobrą książkę, o której naprawdę można byłoby wiele dobrego napisać i powiedzieć. A tak to otrzymujemy książkę pod względem technicznym dobrą, interesującą i ciekawą, ale za to z historią - czasami dobrą, a czasami złą, którą jednak chce się czytać.

Książka przede wszystkim dla osób wierzących i tych, których interesuje tematyka religijna, jak i dla tych, którzy interesują się zjawiskami "nie z tej ziemi." 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa m.

Książka bierze udział w wyzwaniu W 200 książek dookoła świata.

Tytuł: Duchy wokół nas
Autor: Michael H. Brown.
Wydawnictwo: Wydawnictwo m.
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2013
Ilość stron: 188
Okładka: miękka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz