2 lutego 2016

"Vintage. Sklep rzeczy zapomnianych" - Susan Gloss


Trzy kobiety i jeden sklep. Sklep, który połączył ów kobiety węzłem przyjaźni. Przyjaźni, dla której nie ma znaczenia wiek, doświadczenia życiowe czy status społeczny. 

Violet - prowadzi sklep Vintage od kilku lat i jest szczęśliwa, mimo porażki w życiu osobistym. Teraz musi stoczyć walkę o sklep, któremu poświęciła swoje serce i energię.

Amithi - jest kobietą dojrzałą, która podporządkowała swe życie mężowi oraz na wychowywanie córki. Teraz gdy mąż wyznprawdę o swoim romansie, stara się zacząć swoje życie na nowo. A wszystkie pamiątki po mężu postanawia oddać do Vintage.

April - 18 - letnia dziewczyna w ciąży, która oddaje zakupioną suknię ślubną, bo rodzice jej chłopaka nie akceptują jej, jak i przyszłego wnuka lub wnuczki. Dziewczyna by dostać się na studia, zaczyna bezpłatny staż w Vintage.

Tytułowy "Vintage" jest sklepem, jak sam podtytuł mówi, rzeczy zapomnianych. Chociaż akcja, która w sklepie się rozgrywa (i nie tylko), traktuje o tak "starych i zapomnianych rzeczach" jak miłość i przyjaźń, to te trzy kobiety odkrywają te pojęcia na nowo. Wraz ze zbliżającym się "końcem" sklepu, zaczynają rozumieć, że muszą na nowo odkryć nie tylko siebie, ale świat, który je otacza. Świat, który z pozoru jest "brudny i okropny" tak naprawdę niesie ze sobą nadzieję i jasne barwy. I tak jest właśnie z tymi bohaterkami, które z początku buntują się przeciw tym zmianom, to jednak zaczynają rozumieć, że zmiany mogą przynieść pozytywne skutki. Tylko muszą zastosować odpowiednie kroki, by te zmiany nie zamknęły ich w klatce, ale zaczęły żyć na nowo.

Oczywiście tłem dla perypetii tychże bohaterek jest sklep Vintage, oraz rzeczy w nim sprzedawane. Przedmioty te posiadają własną historię oraz są niemymi świadkami historii właściciela lub właścicieli, którzy chętnie dzielą się z Violet informacjami na ich temat. Wszystko to sprawia, że ów rzeczy nie są tylko zwykłym towarem do sprzedaży, ale są pięknymi ubraniami czy pamiątkami z duszą. 

I taka jest cała powieść - odkrywaniem swojej duszy i swojego JA na nowo. To także obserwowanie jak autorka za pomocą słów, opisuje losy bohaterek, sklepu oraz sprzedawanych w nim ubrań, itp. Sprawia to wrażenie, jakby czytelnik był częścią opowieści, którą obserwuje gdzieś z bliska, a nie tylko z kart książki. Autorka za pomocą prostych, ale pięknych słów, stworzyła powieść ciepłą, sentymentalną, wręcz bajkową, która zapada w pamięci na długo. Lecz nie tylko to jest dużym walorem tej książki, ale są nimi także bohaterki, które stworzone są z krwi i kości, które lubimy od początku albo zaczynamy je lubić z czasem. Nie ma w nich nic sztucznego, wręcz wydają się zwyczajne, ale mają w sobie coś, co chce się poznać i odkryć. A jest co odkrywać...

Dlatego życzę i Wam odkrywania czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość oraz radość wraz z książką Susan Gloss pt.: "Vintage. Sklep Rzeczy Zapomnianych". Gorąco polecam :)

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Marginesy 

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania W 200 książek dookoła świata

Tytuł: Vintage. Sklep Rzeczy Zapomnianych.
Autor: Susan Gloss
Wydawnictwo: Marginesy
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2015
Ilość stron: 360
Wydanie: I
Okładka: miękka  

4 komentarze:

 1. okładka jest magiczna ! Chętnie książkę przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, okładka jest magiczna. Okładka jest namiastką tego, co nas czeka, gdy zaczniemy czytać powieść :)

   Usuń
 2. Książka bardzo mi się podobała. Poza tym uwielbiam styl vintage :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię się, że bardzo spodobała Ci się ta książka. Ja po przeczytaniu jej byłam nią zafascynowana oraz zaczęłam rozglądać się za sklepami tego typu :)

   Usuń