14 maja 2017

"Uprowadzony" - Lee Child


Jack Reacher to jeden z moich ulubionych bohaterów literackich, tym bardziej, że jest to bohater, który nie stara się być na siłę cool czy emanować swoją siłą. Jest wręcz bohaterem, który nie zawsze ma na wszystko rozwiązania jak typowi hollywoodcy mięśniacy. 

Tym razem Jacka Reachera spotykamy w książce "Uprowadzony", oczywiście napisaną przez Lee Childa. Książka ta zarazem jest drugą w kolejności napisaną przez autora. Główny bohater i tym razem przez przypadek wpląta się w kłopoty kryminalne. Zostaje on uprowadzony wraz z Holly Johnson - agentką FBI, która jest ważną osobą w tejże jednostce. Oczywiście Jack zostaje porwany przez przypadek, co sprawi, że porywacze nie będą mieli tak łatwego zadania jak planowali, a dalsze skutki nie będą sprzyjały i mocodawcom porywaczy, którzy sądzili, że wszystko pójdzie po ich myśli. Jednak niespodziewany gość sprawi nie lada problem. 

Książka "Uprowadzony" to  typowa literatura sensacyjna, gdzie akcja goni akcję, a trup ściele się gęsto. Jednak w tejże książce każda akcja jest przemyślana dobrze, bez niepotrzebnych sytuacji czy wyjaśnień, które by tylko książkę "zepsuły". Oczywiście zdarzają się jakieś małe potknięcia w fabule, ale są tak minimalistyczne, że z trudem się je wyłapuje. Duża w tym zasługa autora powieści, czyli Lee Childa, który w sposób umiejętny prowadzi akcję, która nie zwalnia ani na moment, dzięki czemu czytelnik nie nudzi się ani przez chwilę. Mamy w niej dużo wyjaśnień, co do przyczyny zachowania samych porywaczy i ich mocodawców, jak i samego Jacka Reachera, lecz jest to opisane w przystępny sposób, nie męcząc przy tym odbiorcy. Sam Jack działa rozważnie i spokojnie, lecz w krytycznych sytuacjach potrafi błyskawicznie i w inteligentny sposób zareagować na działania przeciwników. Główny bohater zdaje sobie sprawę, że najmniejsze potknięcie może przyczynić się do jego jak i Holly śmierci. Dzięki czemu Reacher zdobywa jeszcze większą sympatię wśród czytelników i wciąż zdobywa nowych. 

Powieść Lee Childa "Uprowadzony" to jedna z lepszych książek opowiadających o przygodach byłego żandarma Jacka Reachera. Dlatego też z premedytacją polecam ową książkę, którą polecam nie tylko fanom tejże serii czy osobom uwielbiającym czytać książki sensacyjne. Polecam również tym, którzy pragną dopiero zapoznać się z tego typu literaturą. 

Tytuł: Uprowadzony
Autor: Lee Child
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2016
Ilość stron: 480
Wydanie: piąte
Okładka: twarda  

2 komentarze:

  1. Całą seria mnie bardzo interesuje. Tylko czasu mi niestety brakuje!

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda cała seria jest bardzo, ale to bardzo ciekawa. Faktem jest ze i ja ostatnio nie mam tyle czasu na czytanie książek, nawet tych ulubionych autorów.

    OdpowiedzUsuń