9 maja 2017

"Szpieg" - Paulo Coelho


Paulo Coelho to jeden z tych pisarzy, których czytam z przyzwyczajenia, bez względu na to czy książka jest udana czy wręcz odwrotnie. Nie zrażają mnie nawet negatywne opinie o tym autorze i jego książkach, które są nasycone przeróżnymi filozofiami. 

Tym razem autor w swojej najnowszej książce poświęcił uwagę jednej z najsłynniejszych kobiet przełomu XIX i XX wieku, która zdobyła popularność nie tylko jako tancerka, ale również kochanka wielu wpływowych mężczyzn ówczesnego czasu oraz jako szpieg. Margaretha Geertruida Zelle przeszła do historii jako Mata Hari oraz jako osoba, która do końca była przekonana o słuszności swoich wyborów. Książka jest oparta na fikcyjnych listach Maty Hari do swojego adwokata. W listach tych autorka argumentuje, iż została niesłusznie osądzona i skazana na karę śmierci, próbując w ten sposób odwlec to co nieuchronnie się zbliża. W korespondencji tej, główna bohaterka jawi nam się jako osoba, która nie do końca jest świadoma swoich czynów oraz niedojrzała emocjonalnie. Czy taka rzeczywiście była? Niewykluczone...

Biorąc do rąk ów książkę, wiedziałam że przeczytam ją szybko i tak rzeczywiście było, ale nie spodziewałam się, że powali mnie na kolana i też tak było. Co do pierwszego stwierdzenia, to książki Paulo Coelho zawsze czytało mi się szybko i to był, i jest jeden z powodów, dla których czytam Jego książki. Zaś co do drugiego stwierdzenia, to uważam że twórczość Paula Coelho już dawno się skończyła, i jak wspomniałam na początku, czytam jego powieści z przyzwyczajenia. Nic tu mnie nie zaskakuje, nic nie porywa do głębszych przemyśleń, jedynie pozwala mi lepiej poznać historię kobiety, która wciąż fascynuje, mimo iż upłynęło od jej śmierci 100 lat. Coelho pisząc ów książkę, chciał przypomnieć o tej kobiecie i jej losach, szczególnie w przededniu okrągłej rocznicy śmierci, jak również na nowo podjąć dyskusję o jej wpływie na losy I wojny światowej oraz czy była osobą tragiczną czy wręcz przeciwnie, była świadomą tego co robi? Dyskusję na pewno warto podjąć, bo czemu i nie? 

Książkę polecam szczególnie fanom twórczości pisarza jak również tym osobom, które są zafascynowane losami Maty Hari. Ale zachęcam i tych czytelników, którzy raczej omijają twórczość Paulo Coelho szerokim łukiem....


Tytuł: Szpieg
Autor: Paulo Coelho
Wydawnictwo: Drzewo Babel
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2016
Ilość stron: 200
Okładka: miękka
Wydanie: pierwsze

4 komentarze:

 1. Jak ja dawno nie zaglądałam do prozy Coelho. Muszę to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z jednej strony nie dziwię się, że dawno nic czytałaś tego autora. Jego ostatnie książki nie zachwycają, ale chyba nie spodziewam się po tym autorze czegoś wybitnego, na miarę Alchemika.

   Usuń
 2. Lektura wciąż przede mną, ale tytuł mam zapisany jako must read :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno warto zapoznać się z lekturą Coelho, jestem ciekawa Twojej opinii na temat tej książki :)

   Usuń