7 sierpnia 2020

"Tamar" - Francine Rivers

Historia w książce nawiązuje do wydarzeń przedstawionych w Biblii, a dokładnie do Starego Testamentu. Opowieść toczy się już po tym jak bracia, a synowie Jakuba - Izraela, sprzedali swojego najmłodszego brata Józefa, będącego ulubieńcem ojca.

Juda - jeden z braci ma swoją rodzinę, żonę Kananejkę oraz trzech synów, którzy niezbyt poważnie traktują swoje obowiązki, za to chętnie się bawią i korzystają z życia. Dlatego też ich ojciec postanawia poszukać dla najstarszego z nich żonę, która mogłaby mieć pozytywny wpływ na swojego męża. Wybór pada na Tamar, która jest przeciwna temu związkowi, ale musi wykonać wolę rodziny. Dziewczyna w małżeństwie jak i w nowym domu nie czuje się dobrze. Jest źle traktowana zarówno przez męża jak i przez teściową, która obwinia ją za wszystko, kiedy jej synowi dzieje się źle. W niedługim czasie Tamar zostaje wdową, następnie zgodnie z tradycją, po okresie wdowieństwa zostaje żoną drugiego syna. Niestety w krótkim czasie znowu zostaje wdową. Zarówno z pierwszego jak i z drugiego małżeństwa nie został spłodzony potomek, zaś sama Tamar zostaje uznana za niegodziwą osobę i na jakiś czas powraca do domu. Wdowa czuje się źle z tym, że nie mogła dać potomka swoim mężom, więc czeka na decyzję swojego teścia Judy. Lata mijają, a wciąż nie zapadła decyzja o jej losie, więc Tamar postanawia wziąć swój los w swoje ręce i zaczyna działać...

Opowieść o Tamar, kobiecie dążącej do celu za wszelką cenę, pokazuje nam losy kobiety, która walczy o swoje racje i przetrwanie. O przetrwanie w czasach, które były trudne dla kobiet, które często w starożytnych czasach były lekceważone przez mężczyzn. Z pozoru niedługa opowieść pokazuje nam jak dziewczyna przemienia się w pewną siebie kobietę, która jest świadoma swoich racji i krzywd jakie względem niej popełniono. Tamar wie, że aby zrealizować cel, musi zrobić wiele, aby wszystko się udało. Nie jest to łatwe, kiedy wszystko i wszyscy są przeciwko niej. Dzięki uporowi, odwadze i pewności siebie realizuje swoje zamierzenia.

"Tamar" to krótka opowieść, dająca początek serii "Rodowód Łaski", która opowiada o kobietach odważnych, ale i pokornych. O kobietach, które dają obraz tego jak wyglądać będzie droga Jezusa Chrystusa, który jest potomkiem Judy i Tamar. 
Samą powieść czyta się szybko, bo jak wspomniałam jest krótka i wydrukowana dużą czcionką. Co prawda nie jest to do końca udana powieść, ponieważ spodziewałam się czegoś mocniejszego po tej książce, bardziej głębszych i poważniejszych przemyśleń. Bo i temat może i nie jest za trudny to jednak pisarka mogła bardziej wgłębić się w przemyślenia i charakter postaci. Najmocniej co się rzuca to to jak były traktowane kobiety w tamtych czasach. Oczywiście wtedy była taka rzeczywistość, ale jednak bardzo przerażające jest to jak bardzo kobiety musiały walczyć z przeciwnościami losu. Z drugiej strony pokazane jest jak mocno przywiązani byli ludzie do tradycji oraz wiary i w jakimś stopniu napędza bohaterów do działania, a z drugiej strony częsta bezkarność wobec tradycji i starszych oraz względem drugiego człowieka. 

Trudno mi ocenić czy polecam czy nie polecam, ale książkę przeczytałam w dwa dni, więc książkę można potraktować jako przerywnik między ulubionymi autorami czy gatunkami. Postaram się oczywiście zapoznać z dalszymi częściami serii "Rodowód łaski", ale nie jest to moim priorytetem.

Tytuł: Tamar
Seria: Rodowód łaski
Autor: Francine Rivers
Wydawnictwo: aetos
Miejsce i rok wydania: Wrocław, 2013
Ilość stron: 192
Okładka: miękka
Wydanie: pierwsze

2 komentarze:

  1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Myślę, że mogłaby mnie zainteresować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdym nie dostała od koleżanki to pewnie też nie miałabym okazji zapoznać się z tą książką.

      Usuń