"Dygot" to opowieść, która płynie. Płynie przez lata zaczynając od czasów przedwojennych a kończąca się w czasach nam współczesnych. Jest to czas niełatwy, ukazujący jak zabobony i przekleństwa z lat dawnych i niedawnych wpływają na dalsze pokolenia. A centralnymi postaciami powieści stają się: Wiktor - albinos wraz z Emilką, która swą niewinność i delikatność utraciła wraz z pożarem. Oboje połączeni ze sobą, starają się iść ku przyszłości z wiarą, nadzieją i miłością. Jednakże demony z przeszłości nie pozwalają o sobie zapomnieć . Przekleństwo daje o sobie znać, powodując cierpienie dla nich obojga, ale też dla ich syna. Syna, który stara się iść do przodu, to jednak wciąż żyje wspomnieniami matki i stryja. Oni to sprawiają, że mimo iż Sebastian żyje w normalnym świecie, to wciąż "duch ojca" żyje z nim, co powoduje dalsze konsekwencje. Zarówno dla niego i dla osób, z którymi przebywa na co dzień oraz z którymi pozostaje w bliskich relacjach. Lecz wraz z Sebastianem przerywa się przeklęty krąg, zapoczątkowany przez jego pradziadków.
Powieść Jakuba Małeckiego skupia się głównie na opisaniu "przygód" bohaterów aniżeli na przyczynach i skutkach. To sam czytelnik ma okazję ocenić ich działania oraz jak ich losy wpływają na fabułę. Poddane ocenie czytelników również jest to czy sami bohaterowie mogli zmienić swoje życie, przerywając krąg cierpień i smutków. Zaś sama powieść jest opisem ludycznych podań, o których dziś współczesny czytelnik chętnie zapomina, bo to takie nie modne, nieaktualne, wręcz śmieszne na tle współczesnej świadomości. Bo kto z nas uwierzy, że zabobony i przekleństwa mają jakikolwiek wpływ na nasze życie?
Dla mnie książka jest niezwykłą okazją do tego, aby przybliżyć sobie jak funkcjonowało społeczeństwo kiedyś i dziś. Sprawdzić przeobrażenie wierzeń, zachowań ludzkich oraz podejście do tradycji i szacunku do poprzednich pokoleń i ich pracy.
Książkę polecam wszystkim miłośnikom polskiej literatury, szczególnie tym, którzy uwielbiają "podglądać" przeobrażenia społeczne i obyczajowe na przestrzeni lat. Bo to jest okazja do poznania myślenia społeczeństwa "kiedyś i teraz". To wgląd w nasze dziedzictwo społeczne, które ukształtowało na wiele lat pokolenia Polaków, którzy współcześnie starają się zerwać z dawnymi zabobonnymi wierzeniami. Powieść ta to również dobry warsztat pisarski, bez którego ta książka wiele by straciła. Dlatego też mogę śmiało polecić książkę do przeczytania.
** OPIS Z OKŁADKI
Autor: Jakub Małecki
Wydawnictwo: SQN
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2021
Ilość stron: 336
Okładka: miękka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz