17 lutego 2021

"Ukochany syn" - Shilpi Somaya Gowda

 


Anil dzięki wsparciu ojca kończy studia medyczne i wyjeżdża do USA na staż w szpitalu w Dallas. Pozostawia w Indiach swoją rodzinę, przyjaciół z dzieciństwa oraz tradycje tak nierozłączne z jego krajem. W Stanach uczy się swojego zawodu oraz życia, kultury i tradycji tak odmienne od jego własnego. Dlatego przez pierwszy rok czuje się nieswojo, nie potrafi wbić się w rytm pracy, popełnia błąd, który burzy jego pewność czy naprawdę chce być lekarzem. Dzięki krótkim urlopom, które spędza w Indiach, wie że coraz bardziej oddala się od swojej ojczyzny. Dramat jego koleżanki z dzieciństwa - Leeny, przez jakiś czas zajmuje myśli Anila oraz jego rodzinna wioska. Jednak pewne wydarzenie, w którym bierze udział główny bohater oraz jego bracia, przyczynia się do podjęcia decyzji o swojej przyszłości. 

"Ukochany syn" Shilipi Somayi Gowdy jest interesującym spojrzeniem na życie między krajami, które tak bardzo są różne pod każdym względem. Dzięki bogatym opisom mamy wrażenie, że jesteśmy i żyjemy w indyjskiej prowincji, która dla tutejszych mieszkańców wydaje się rajem i żadne inne miejsce nie jest tak doskonałe. Ale i mamy możliwość poznania rozterek głównego bohatera, który mieszka w USA, jednak nie potrafi przerwać więzi z ojczyzną. Te rozterki możemy porównać do dojrzewania Anila jako człowieka, lekarza, do podróży w głąb siebie, którą musi odbyć. W taką samą podróż musi wyruszyć Leena, która pragnie zawalczyć o swoje miejsce w indyjskiej społeczności jako kobieta i rozwódka. 

Poznanie świata bohaterów nie było by możliwe dzięki autorce, która potraktowała swoje zadanie bardzo poważnie. Przedstawiła świat dwójki bohaterów bardzo dokładnie - zarówno wydarzenia, osoby, krajobraz ich otaczający jak i ich uczucia przemyślenia. Kiedy jesteśmy obserwatorami życia Anila doświadczamy jego życia jako lekarza, jego odczuć jako przybysza do nowego kraju, ale również jego odczucia związane z powrotem do kraju. Kraju, z którym czuje się coraz mniej związany emocjonalnie i narodowościowo. Nie ukrywa swojego pochodzenia, ale też nie opowiada wiele o nim. Zaś gdy jesteśmy obserwatorami życia Leeny, czujemy się częścią społeczeństwa w Indiach, czujemy atmosferę działalności ludzi zamieszkujących prowincję, które czasami nas oburza, a czasami nas zachwyca. 

Książka Shilpi Somayi Gowdy zachwyca ukazaniem relacji między ludzkich, dojrzewania do samostanowienia, pięknem krajobrazów oraz ukazaniem różnic między krajem z zachodu a krajem ze wschodu, między kulturą zachodu a wschodu. I to właśnie te różnice budują całą powieść. Ale nie tylko różnice między krajami, ale różnice między ludźmi, między pokoleniowe, ale też różnice między bogatymi a biednymi, stają się tłem dla wydarzeń, ale również zmuszają do spojrzenia na własne życie, działania i postrzeganie ludzi.

Polecam książkę "ukochany syn", by móc doznać uczty literackiej, która nas zatrzyma na długo nawet po przeczytaniu. 

Tytuł: Ukochany syn
Autor: Shilpi Somaya Gowda
Tłumacz: Anna Kłosiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2015
Ilość stron: 494
Okładka: miękka

6 komentarzy:

 1. Bardzo zachęcająco piszesz o tej książce. Będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akcja książki rozwija się wraz z dalszymi stronami. Po słabo obiecującym początku, finalnie otrzymuje się bardzo fajną książkę.

   Usuń
 2. Zapowiada się ciekawa opowieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj bardzo ciekawa i interesująca, zachęcam do przeczytania.

   Usuń
 3. ciekawa książka :) chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń