14 czerwca 2021

"Strażnik" - Lee Child, Andrew Child

 

Jack Reacher to jeden z moich ulubionych bohaterów literackich, więc jak tylko pojawia się możliwość czytania o nim nowej książki, robię to jak najszybciej się da.

Główny bohater książki "Strażnik" jak zawsze jest świadkiem nietypowych a czasami niebezpiecznych sytuacji. Tym razem przypadkowo przeszkadza porywaczom w uprowadzeniu Rusty'ego Rutherforda, speca komputerowego, który niedawno stracił pracę, a mieszkańcy jego miasteczka mają do niego pretensje, że nie uchronił ich miasta od ataku hakerskiego. Jack Reacher postanawia pomóc mu w rozwiązaniu problemu, a mianowicie w udowodnieniu, że jest niewinny. Tym bardziej, że osoby, które próbują go zniszczyć, nie są jakimiś miastowymi bandziorami, ale profesjonalistami w swoim zawodzie. Dlatego też Reacher postanawia pomóc Rusty'emu w odzyskaniu mu serwerów oraz reputacji jako człowieka, który robił wszystko, aby pomóc miastu i jego mieszkańcom. 

Jak zawsze książki o Jacku Reacherze są na wysokim poziomie, mają szybką akcję i tempo, które czasem zwalnia, by dać nam trochę odsapnąć. Ale tylko na moment. Jednym z ważniejszych plusów tej książki jest mniej długich, naprawdę długich opisów, które czasami w poprzednich książkach Lee Childa, po prostu zanudzały. Tutaj na szczęście tego nie ma. Za to autorzy książki "Strażnik" skupili się na dialogach, które często zastępują zbędne opisy. A ja jestem zwolenniczką dialogów zamiast dłuugich opisów.

Lee Child na potrzeby tej książki stworzył duet ze swoim bratem Andrew Childem. Co z jednej strony wyszło książce na plus, szczególnie w lepszym odbiorze niektórych scen czy dialogów, które zostały poprowadzone szybciej, bez zbędnych urozmaiceń. Ale również wydają się bardziej płynne, gdzie nie ma suchych faktów, ale jest fabuła, którą można czytać, czytać bardzo długo, miło i przyjemnie. Dla powieści jest to również powiew świeżości. Ale jest jedno ale... Zdaję sobie sprawę, że zapraszając swojego brata do pisania powieści, chciał urozmaicić swoją książkę, sprawić by losy o Jacku Reacherze stały się bardziej ciekawsze. Jednak wydaje mi się, że nie do końca rozumie On bohatera i stylu jaki narzucił jemu oraz całej serii Lee Child. Co zrozumiałe, w końcu to on od dwudziestu lat tworzy tę postać i jest z nią już mocno związany. Jednak jestem zdania, że raz na jakiś czas, taki eksperyment jest wskazany, nawet dla jednego z ciekawszych bohaterów. Oby jednak niezbyt często. Co nie zmienia faktu, że ta książka jest świetna i dobrze się ją czyta.

Wszystkim fanom Jacka Reachera polecam i tą książkę oraz wszystkim fanom literatury sensacyjnej.


Tytuł: Strażnik
Autor: Lee Child, Andrew Child
Przełożył: Jan Kraśko
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2021
Ilość stron: 416
Okładka: miękka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz