30 maja 2021

"Pinokio" - Carlo Collodi


Któż nie zna słynnego pajacyka imieniem Pinokio, który słynął z tego, że nikogo nie słuchał oraz w wyniku kłamstwa rósł mu nos. Niby postać słynna i jest dziełem pisarza Carlo Collodi, jednak do tej pory nie miałam okazji przeczytać tej książki. Ale zdecydowałam, że czas naprawić tę sytuację i w końcu przeczytałam książkę Carlo Collodi pt.: "Pinokio".

Pinokio został wystrugany przez ubogiego i skromnego człowieka o imieniu Gepetto. Stary już człowiek bardzo pokochał pajacyka, którego marzeniem było zostać prawdziwym chłopcem, ale miał jeden problem. Jak to chłopiec, nawet w postaci pajacyka, był psotnikiem i łobuziakiem, który zapominał o dotrzymywaniu słowa i zamiast pilnie się uczyć i słuchać dorosłych to wolał słuchać kolegów. Przez co wpadał w kolejne kłopoty, nawet wtedy kiedy obiecywał sobie, że już będzie słuchać się rad dobrych ludzi. Niestety nie przeszkodziło mu to dalej psocić, kłamać (wtedy wydłużał mu się nos) oraz przez swoje kaprysy, zostać psem oraz osłem. Naiwność Pinokia nie daje nadziei mu na spełnienie jego największego marzenia. Czy kiedyś się to zmieni? No cóż chyba każdy zna zakończenie, ale nie będę zdradzać, bo może ktoś nie wie...

Historia o Pinokiu autorstwa Carlo Collodi to historia urocza, pełna ciepła i humoru, która się nie zestarzała, nawet kilkadziesiąt lat po wydaniu. Znajdziemy tu sytuacje, które śmieszą i bawią oraz takie, które wzruszają, ale też zmuszają do myślenia. Niby książka dla dzieci, ale każdy czytelnik w każdym wieku, znajdzie coś dla siebie w tym utworze. Książka jest napisana przystępnym językiem, zarówno dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Dzięki temu powieść nie odstrasza dziecinnym językiem, jak to nie raz ma miejsce w książkach dla dzieci. Co z jednej strony jest zrozumiałe, bo to w końcu z założenia literatura dla dzieci, ale z drugiej, zachęta i dla dużych dzieci, aby czytać "Pinokia" z mniejszymi dziećmi. 

Autor za pomocą baśni pomaga zrozumieć czytelnikom, że bycie dzieckiem to czas popełniania błędów, ale i czas dojrzewania do poznania przyczyn swoich niepowodzeń, po których czeka nas kara, z której może nie być już odwrotu. I tylko zrozumienie swoich występków, szacunek dla drugiego człowieka, a szczególnie dla rodziców i osób, które chcą dla nas dobrze, pozwoli nam zrealizować swoje marzenia. 

Książka o pajacyku, który staje się chłopcem, jak najbardziej na plus za wszystkie te przygody, dzięki którym Pinokio lepiej zaczyna poznawać świat. Dlatego śmiało polecam wszystkim dzieciom, zarówno tym małym jak i dużym, aby móc się dobrze bawić. Polecam.

Tytuł: Pinokio
Autor: Carlo Collodi
Przekład: Patrycja Jabłońska
Wydawnictwo: Greg
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2017
Seria: Kolorowa Klasyka
Ilość stron: 172
Okładka: twarda

2 komentarze: