5 sierpnia 2021

"Co nam zostało" - Shilpi Somaya Gowda


To już druga pozycja autorstwa amerykańskiej pisarki, hinduskiego pochodzenia - Shilpi Somayi Gowdy, z którą mam do czynienia. 

Rodzina Olanderów to rodzina szczęśliwa, na którą składają się rodzice oraz dwójka ich dzieci - córka i syn, których dzieli kilka lat różnicy. Można rzec - typowa amerykańska rodzina, która nie może narzekać na nic, mająca bardzo dobre relacje między sobą. A rodzeństwo jak to rodzeństwo bardzo się lubi, ale nie zaszkodzi pokłócić się od czasu do czasu, jak to między rodzeństwem. Rodzinna sielanka kończy się wraz ze śmiercią syna, który tonie w przydomowym basenie. Na oczach czytelników rodzina powoli się rozsypuje, by w pewnym momencie mieć już tylko słabe więzi. Ponieważ każdy odnalazł swoje zajęcie, które pozwala im zapomnieć o tragedii. Przynajmniej im się tak wydaje. Czy powiększający się dystans między rodziną, będzie miał okazję się zmniejszyć? Czas pokaże...

"Co nam zostało" to powieść, która od samego początku skupia na sobie uwagę czytelnika. W książce tej można dostrzec tyle smutku, poszukiwania swojego miejsca na ziemi, że można pomyśleć, że w takim świecie nie ma miejsca na radość i miłość. Zaś sami bohaterowie muszą przejść przez wiele etapów swojego życia, aby lepiej zrozumieć tragedię, która ich spotkała. I chociaż to autorka jest głównym narratorem tej opowieści, to jednak nie narzuca swojego zdania, pozwalając bohaterom pracować na swoje konto. Dzięki czemu to czytelnik ma prawo ocenić ich zachowanie czy sposób postępowania po śmierci członka rodziny. Ważną rolę odgrywa również narracja chłopca, stając się jakby obserwatorem wydarzeń dotyczących jego rodziny. Z tych obserwacji wyłaniają się próby podsumowania działań jego dawnej rodziny, która pogubiła się w swoim dotychczasowym życiu. Nie stara się ich usprawiedliwiać, ale szuka nadziei dla nich na lepsze jutro. Czy ją odnajdą? To już musicie Wy czytelnicy ocenić, ponieważ książkę jak najbardziej polecam. Znajdziemy w niej wiele żalu, cierpienia, ale również dojrzewania do lepszego poznania swojego Ja, oraz do tego, że czasami trzeba coś stracić, by zmienić swoje życie o 180 stopni. Polecam.

Autor: Shilip Somaya Gowda
Tytuł: Co nam zostało
Przekład: Magdalena Iwińska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce i rok wydania:  Warszawa, 2020
Ilość stron: 440
Okładka: miękka
 

4 komentarze:

 1. Nie słyszałam o tej książce a widzę, że warto ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zwykle nie lubię tego typu książek i chociaż ta wydaje się straszna i smutna, to jednocześnie intrygująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety jest taka jak ją opisujesz, ale wydaje mi się, że warto ją przeczytać.

   Usuń