19 sierpnia 2022

"Lepiej już umrzeć" - Lee Child, Andrew Child


"Lepiej już umrzeć" to 27 powieść z serii o Jacku Reacherze, ale druga z kolei, którą Lee Child napisał wspólnie z Andrew Childem. Pierwszą ich wspólną książką był poprzedni tom z serii, czyli "Strażnik". I tym razem, jak zawsze przy kolejnych przygodach o Reacherze, czas płynął za szybko, ale w miłej atmosferze. 

"Kiedy obudził się tego dnia, nie planował troszczyć się o to, by grabarzom nie zabrakło pracy. Nie miał też w planach spędzenia nocy w kostnicy… jako trup. Nie zamierzał również zatrzymywać się w miasteczku w Arizonie, które czasy świetności już dawno ma za sobą. Zresztą w ogóle się tam nie wybierał.

Cały Reacher – zmierza tam, dokąd prowadzi go wzrok albo dokąd go podwiozą.

Na drodze pod Los Gemelos na granicy z Meksykiem spotyka Michaelę Fenton, która urządza zasadzkę na ludzi tajemniczego Dendonckera – miejscowego wcielenia zła. Michaela, była agentka FBI, musi do niego dotrzeć, by dowiedzieć się, co się stało z jej bratem. I prosi Reachera o pomoc. Ten nie ma ochoty odgrywać roli rycerza na białym koniu – woli chodzić pieszo albo jeździć autostopem – i pakować się w kłopoty. Ale po pierwsze, zaczyna lubić tę dzielną kobietę. A po drugie, zdaje sobie sprawę, że nie chodzi tylko o uratowanie jej brata, lecz być może także setek, a nawet tysięcy istnień ludzkich." *

W tej powieści, jak w każdej traktującej o Jacku Reacherze, nie ma szans, aby się nudzić. Są tylko przerwy na wytchnienie, by lepiej poznać i zrozumieć motywację, którą kierują się bohaterowie. Tak jest i w tym przypadku - jest akcja jest i czas na lepsze zrozumienie bohaterów i wydarzeń, które miały miejsce przed, w trakcie i po głównych wydarzeniach. Dlatego tę książkę czyta się szybko, ale czyta się ją ze zrozumieniem, pochłaniając kolejne informacje, które pomogą nam tropić i zgadywać działania zarówno głównego bohatera jak i jego przeciwników. Czy domysły czytelnika pokryją się z finalną akcją? To już należy samemu sprawdzić. 

Lee Child po raz drugi do współpracy zaprosił swojego brata. Co z jednej strony jest dobrym i ciekawym spojrzeniem na głównego bohatera i jego poczynania. Ale z drugiej strony czy warto było? Na pewno wniosło wiele świeżości do samej serii, ale odnoszę wrażenie, że główny bohater jest już zmęczony tym ciągłym podróżowaniem i znajdywaniem się w sytuacjach, gdzie zaczyna się angażować w pomoc osobom, które bez jego wsparcia nie dały by rady. Fabuła sama w sobie jest fajna i nie nudzi się człowiek w czasie czytania, ale jednak czuje się pewien dyskomfort. I można sobie zadać tylko pytania: Czy autor nie ma już pomysłu na głównego bohatera? Czy współpraca z bratem na pewno wyszła tej serii na dobre? A może jednak przeszkodziła? Czytając ostatnie dwie powieści Lee Childa, nadal miałam ciarki, że mogę czytać opowieść o jednym ze swoich ulubionych bohaterów literackich, jednak odnoszę wrażenie, że autor dostał lekkiej zadyszki przy tych powieściach. Zdawać by się mogło też, że autor zagubił sens samego bohatera jak i samych fabuł. A może po prostu najwyższa pora, aby kariera Reachera powoli przystopowała, albo dać mu odpocząć na dłuższy czas.... Nie oszukujmy się, to już nie jest ta narracja i fabuła, która miała miejsce przy wcześniejszych powieściach autora, nawet tych słabszych. Niestety na kartach tej powieści czuje się już wiek głównego bohatera, który jakby nie do końca odnajduje się w tym świecie, do którego coraz mocniej wchodzi elektronika, a którą tak omija szerokim łukiem Jack. Brakuje mu pewnej charyzmy i siły, która tak mi się podobała wcześniej. Tutaj, na łamach tej powieści wydaje mi się, że zaczyna się początek końca jego kariery... Może faktycznie byłoby "Lepiej już umrzeć"... Chyba że autor zaskoczy nas czymś, co jeszcze da nam czytelnikom nadzieję, na to, że główny bohater powstanie niczym Feniks z popiołów.

Nie zmienia to faktu, że książkę przeczytałam i tak z wielką przyjemnością, a czasami z przymrużeniem oka, by nie tracić radości z czytania powieści. Książkę polecam wszystkim fanom Jacka Reachera jak i twórczości Lee Childa, ale zachęcam również miłośników literatury sensacyjnej...

* Opis z okładki

Tytuł: Lepiej już umrzeć
Autor: Lee Child, Andrew Child
Tłumacz: Jan Kraśko
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2022
Ilość stron: 384
Okładka: miękka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz