25 września 2022

"Królestwo" - Jo Nesbo


Jo Nesbo zyskał popularność między innymi dzięki serii o Harrym Hole, policjancie z nieciekawym życiorysem i trudnymi relacjami z drugim człowiekiem. Cała seria jest już przeze mnie przeczytana, stąd też pomysł, aby zacząć poznawać inne książki tegoż autora. Pierwszą książką jaka trafiła mi się po Harrym Hole jest "Królestwo", również skupiająca się wokół kryminału i nierozwiązanych zagadek, które się mnożą z każdą stroną. Ale zanim zacznę zdradzać coś więcej to najpierw o fabule...


"W norweskiej wiosce gdzieś w górach mechanik Roy wiedzie spokojne, proste życie. Kiedy jego przedsiębiorczy brat Carl wraca po latach z propozycją budowy hotelu, odżywają mroczne sekrety ich dzieciństwa i czasu dorastania. Roy zawsze bronił młodszego brata przed rówieśnikami i chronił przed złośliwymi plotkami, ale teraz jego lojalność zostaje poddana próbie. 
Gdy miejscowy stróż prawa wznawia śledztwo w sprawie tragicznej śmierci rodziców braci, Roy staje przed dylematem, jak wiele jest w stanie poświęcić w imię braterskiej miłości." *


Czytając tę powieść, gdy ma się za sobą całą serię o Harrym Hole, można odnieść błędne wrażenie. Dlaczego? Ponieważ cała seria traktująca o policjancie z Oslo, jest powieścią dynamiczną, wartką, gdzie autor nie pozwala nam się nudzić. Tutaj w "Królestwie" otrzymujemy powieść, która skupia się co prawda na wątkach kryminalnych, ale śmiało można ją określić również jako powieść obyczajową. Akcja tutaj przebiega powoli, skupiając się bardziej na relacjach między ludźmi, szczególnie między dwoma braćmi i resztą mieszkańców małej wioski gdzieś nieopodal gór. Nie znajdziemy tu intrygujących pościgów, nie ma rozwiązywania zagadek, które są mniej lub bardziej zaskakujące, oraz nie znajdziemy bohaterskich policjantów, działających na pograniczu prawa. Powieść ta jest niemalże monotonna, skupiająca się na prostych rozwiązaniach, gdzie nikt tak naprawdę nie jest niczego pewien i tylko snujące się domysły mogą "przyprawić o zawał serca", nad którym można spokojnie zapanować. I to właśnie relacje między mieszkańcami skupiają największą uwagę. Mieszkańcy małego miasta, chociaż wydają się, że widzą wszystko, ale tak naprawdę nie wiedzą nic o sobie, a wydają wyroki tylko na podstawie jakieś głupiej plotki, zrodzonej iks lat temu. I ta plotka, chociaż najmniej prawdziwa, staje się bardziej realna niż sama prawda, której nikt nie dostrzega, bo nikt jej tak naprawdę nie widział. Czy wszystkie złe i dobre sprawy zostaną ujawnione w tak cichej mieścinie, ale do szpiku kości przesiąkniętej złem? 


Książka Jo Nesbo "Królestwo" jest powieścią, na którą warto zwrócić uwagę, ponieważ jest to pozycja, która udowadnia, że autor potrafi odnaleźć się również w powieściach obyczajowych. Gdzie nie ma miejsca na podział na złych i dobrych ludzi, na bohaterów których się kocha lub nienawidzi. To opowieść o ludziach, którzy odgrywają świętych, a pod skórą noszą mniejsze lub większe zło, w zależności od tego jak bardzo pociąga ich mamona, lub jak bardzo boją się ujawnienia prawdy o sobie. Ponieważ nic bardziej nie boli jak ujawnienie prawdy o sobie samym. I to jest czynnik, który potrafi pociągnąć człowieka do bardzo złych i negatywnych czynów, przed którymi potem nie ma ucieczki. Jak w słynnym "Makbecie" Williama Szekspira, gdzie "Zło rodzi zło". Tutaj niewielu bohaterów budzi sympatię, a jeśli nawet to tylko przez chwilę, a potem czar pryska.
Powieść Jo Nesbo "Królestwo" polecam wszystkim fanom literatury Norwega, fanom literatury skandynawskiej, i wszystkim tym, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z twórczością tego autora.


* https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4915953/krolestwo

Tytuł: Królestwo
Autor: Jo Nesbo
Tłumacz: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Miejsce i rok wydania: Wrocław, 2020
Okładka: miękka
Ilość stron: 480

2 komentarze: