16 sierpnia 2011

"Fryderyk. Narodziny Geniusza" - Tadeusz Łopalewski

"Fryderyk. Narodziny geniusza" – Tadeusz Łopalewski


Ale wróćmy do powieści Tadeusza Łopalewskiego pt: „Fryderyk. Narodziny geniusza”.Akcja powieści rozpoczyna się z chwilą podróży Mikołaja Chopina wraz ze swoim małym synkiem, Franciszkiem Grębeckim, Fryderykiem Skarbkiem do kościoła w Brochowie, gdzie chłopiec miał być ochrzczony. Chłopiec o imionach Fryderyk Franciszek rozwijał się dobrze, pomimo iż był chłopcem wątłym, bladym, podatnym na częste przeziębienia. Książka opowiada o wczesnych latach kompozytora: od wczesnych nauk gry na fortepianie, pobieranych u nauczyciela Wojciecha Żywnego; pierwszych koncertów w gronie prywatnym; jak i pierwszych próbach skomponowania pierwszych utworów. W książce tej autor opowiada o dzieciństwie Fryderyka, o rodzinnym domu, latach szkolnych, przyjaźniach nawiązanych w ławach szkolnych oraz o pierwszych miłościach młodego pianisty. „Fryderyk. Narodziny geniusza” to przede wszystkim powieść o miłości Fryderyka do muzyki, komponowaniu muzyki, jak również o pierwszych krokach w koncertowaniu publicznym. Wszystko to dzieje się na tle społecznym, obyczajowym i politycznym ówczesnej Europy. Akcja utworu kończy się z chwilą, gdy kompozytor komponuje Etiudę rewolucyjną, „…dzieło, które jest wiecznie żywym pomnikiem walk, cierpień i męstwa Warszawy”**. Warszawy walczącej w Powstaniu Listopadowym. Utwór ten Fryderyk Chopin skomponował w 1831 roku po zakończeniu Powstania. Fryderyk miał wówczas 21 lat.
Powieść „Fryderyk. Narodziny geniusza.” Tadeusza Łopalewskiego nie jest dziełem wybitnym, ale jest książką ciekawą, oddaje klimat ówczesnej epoki jaką był romantyzm, obdarzona w ciekawe fakty historyczne, opatrzona w ciekawe dialogi, czasami w komiczne sytuacje. Dzięki tej książce możemy choć trochę poznać życie jednego z najlepszych kompozytorów swojej epoki Fryderyka Chopina – od jego dzieciństwa, aż do skomponowania jednego z najpiękniejszych, ale zarazem jednym, z najtrudniejszych dzieł kompozytora. Książkę czyta się z zaciekawieniem, pragnie się szybko poznać historię bohatera jak i jego przyjaciół.
W książce możemy również dowiedzieć się choć trochę o życiu obywateli pod zaborem rosyjskim, jak również o przygotowaniach do buntu polskich obywateli przeciwko carewiczu Mikołajowi I. Bunt, który w końcu dochodzi w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, a kończy się klęską Polaków 21 października 1831 roku. Powstanie było ważne przede wszystkim dla ludzi kultury, ponieważ większość z nich nie mogła już powrócić do Królestwa Polskiego, czy też już nie chciało, m.in. Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki.
Książkę polecam, bo opowiada pięknym językiem o kompozytorze polskim, który po dziś dzień jest uznawany za jednego z najlepszych pianistów i kompozytorów w historii klasycznej, a kraje takie jak Japonia wręcz zachwycają się jego muzyką. I obawiam się, że bardziej zachwycają się obcokrajowcy niż my – Polacy. Mam nadzieję, że tak jak ja z chęcią poszperacie w internecie, czy kupicie płyty z muzyką Fryderyka Chopina, by móc wsłuchać się w kompozycje pełne miłości, tęsknoty do kraju ojczystego. Polecam gorąco! Poniżej podaje linki do kilku utworów Fryderyka Chopina:
http://www.youtube.com/watch?v=ElXTywiTam8                                     Etiuda Rewolucyjna;
http://www.youtube.com/watch?v=3yh2InVsFag&feature=related            Marsz Pogrzebowy
http://www.youtube.com/watch?v=NtlZ_CExyRo                                    Nokturn cis – moll * s. 237/238
** s. 282


Tytuł: Fryderyk. Narodziny Geniusza.
Autor: Tadeusz Łopalewski
Wydawnictwo: VIDEOGRAF II
Miejsce i data wydania: Warszawa, luty 2010;
Wydanie: Wydanie V
Ilość stron: 360
Wymiary: 130×210

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz