10 czerwca 2012

"Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością" – Adele Faber, Elaine Mazlish

          Trochę niespodziewanie, bo trochę wymuszone przez wykładowczynię lektura, chociaż przyjemna w czytaniu. A mianowicie jest to książka pt.: „Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością” - Adele Faber, Elaine Mazlish
 
        Bycie bratem lub siostrą nie jest sprawą prostą. Mogą się o tym przekonać sami zainteresowani, ale również ich rodzice. Nieraz można usłyszeć, że rodzeństwo swoje konflikty z dzieciństwa  przenosi na lata dorosłości i trudno im ze sobą porozumieć się. Ba! Często nawet nie utrzymują ze sobą kontaktu. i duża tu rola rodziców, aby za pomocą swoich gestów i komunikatów mogli rozwiązywać nieporozumienia, zazdrość, agresję między rodzeństwem.

        Książka „Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością”  autorstwa Adele Faber, Elaine Mazlish pomaga rodzicom jakie komunikaty stosować, aby starały się lepiej zrozumieć, współpracować, współistnieć czy pomagać siostrze lub bratu, czy w ogóle rodzeństwu. Książka ta jest spisaną relacją z przebiegu zrealizowanego kursu dla rodziców jak właściwie mają wyrażać swoje zdanie do swoich dzieci. Niektórzy rodzice entuzjastycznie są nastawieni do takich spotkań. Chcą dobra nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich dzieci, które nie zawsze współpracuje, żyją ze sobą nie tak jak powinni żyć ze sobą bliskie osoby. Dlatego naturalne jest, iż rodzice pragną stworzyć normalne więzi miedzy rodzeństwem.  Natomiast inni rodzice są sceptyczni, nie do końca są przekonani, że taki kurs coś może pomóc ich rodzinom.

        Prowadząca kurs autorka książki, wprowadza rodziców w tajniki dobrej komunikacji między dziećmi a rodzicami, a szczególnie między rodzeństwem. Na pierwszym spotkaniu rodzice omawiają przypadki zachowań między swoimi dziećmi i jak oni reagują na ich zachowanie. Autorka tekstu podczas zajęć, realizuje również ćwiczenia z kursantami jak nie powinni zachowywać się w czasie takich sytuacji. rodzice między spotkaniami krok po kroku realizują komunikaty w domu, przećwiczone najpierw na zajęciach, by potem na nich relacjonować wyniki swoich doświadczeń.

        Książka ta jest książką napisaną prostym językiem. Przedstawia ludzi, którzy mają problemy z radzeniem sobie z konfliktami ich dzieci, co powoduje wiele zgrzytów. Autorki książki ukazują jak małymi kroczkami można wiele zmienić w relacjach rodzinnych gdy atmosfera w domu staje się już napięta i rodzice pragną coś w końcu zmienić. Relacje z kursów dodatkowo są wzbogacone ćwiczeniami (scenkami jak nie należy oraz jak komunikować się z własnymi dziećmi), które również możemy stosować w swoich rodzinach. Przez te ćwiczenia oraz relacje rodziców, możemy mieć pewność, że komunikacja w naszej rodzinie polepszy się , jeśli tylko tego chcemy i popracujemy nad tym. Bo od tego zależy czy nasze dzieci będą pragnęły żyć ze sobą w zgodzie nie tylko jako dzieci, nastolatki, ale również jako dorośli. A ta książka może pomóc rodzicom i rodzeństwu. 


Wydawnictwo: Media Rodzina;

Miejsce i data wydania: Poznań, 1995;

Ilość stron: 208;

Wymiary: 14.5 x 20.5 cm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz