3 stycznia 2016

"Zawodowiec" - John Grisham


Dziś trudno sobie wyobrazić współczesną literaturę bez książek Johna Grishama, które zyskały uznanie w wielu krajach na świecie. Pisarz - z wykształcenia prawnik, przez wiele lat pracował w swoim zawodzie, następnie pod wpływem jednej z rozpraw, zaczął pisać książki, w których bohaterami stali się Ci, którzy byli uwikłani w prawnicze zawieruchy. Książka "Zawodowiec" jest pierwszą książką, w której autor świadomie odciął się od dotychczasowych swoich dokonań. 

Tym razem bohaterem jest Rick Dockery, futbolista amerykański, który swojej kariery sportowej nie może uznać za udaną. Najlepiej świadczy o tym ostatni mecz, który rozegrał. Jego drużyna przegrała w wyniku jego błędu, a on sam staje się antybohaterem. Jego ratunkiem stają się występy we włoskiej lidze futbolu amerykańskiego, zasilając szeregi drużyny z Parmy. Oprócz niego w drużynie występuje dwóch Amerykanów, a trenerem jest Sam, również pochodzący ze Stanów. Resztę drużyny stanowią amatorzy włoscy, na co dzień utrzymujący się z innych prac. Czy w tak amatorskiej lidze, pośród obcych osób oraz obcej kultury, Rick będzie potrafił się odnaleźć oraz czy da zwycięstwo swojej drużynie? Musicie sami się przekonać... 

Książka "Zawodowiec" Johna Grishama jest całkiem inna od jego poprzednich. Nie mamy tu akcji wokół sądu, walki prawników oraz pokrzywdzonych ludzi, którzy walczą o swoje prawa. Mamy zaś walkę sportowca z samym sobą, który pragnie zmazać swoje dawne przewinienia. Jest to walka trudna, tym bardziej, że przeszłość lubi o sobie przypominać na różne sposoby: jak nie kibice przeciwnych drużyn włoskich albo amerykański dziennikarz, który postanowił, że nawet tu we Włoszech uczyni z Ricka wielkiego antybohatera. To jakby dodatkowo mobilizuje Ricka do poprawy swojej gry, ale także gry drużyny, która z meczu na mecz radzi sobie lepiej. Trudno nie zauważyć też przemiany jaką przechodzi Rick we Włoszech - najpierw jest niechętny wobec gry w tym kraju, z czasem zauważamy jego coraz większe przywiązanie zarówno do drużyny oraz miasta jak i kraju, w którym żyje. Już nie jest osobą, która naciska swojego agenta, by rozglądał się za dobrym kontraktem w Stanach, ale zaczyna coraz bardziej odmawiać jego propozycjom, by w końcu zerwać wszelkie kontakty z Arniem.

Trudno nie zauważyć, że jest to książka typowo dla faceta, który interesuje się sportem lub przynajmniej ma jakieś pojęcie o sporcie. Ale również znajdujemy zachowania oraz relacje typowo męskie, gdzie nie ma miejsca na górnolotne uczucia i rozczulanie, ale jest czas i miejsce tylko na "suche fakty" i nie owijanie w bawełnę. Dlatego nam kobietom ciężko może się czytać ów książkę :) Ale za to autor zabiera nas w podróż po Włoszech, gdzie obok zabytków równie ważne są upodobania kulinarne Włochów. Wszystko to sprawia, że choć na chwilę zapomina się o sporcie, a w zamian poznajemy relacje między ludzkie, a dokładnie między zawodnikami - co ich motywuje, co ich złości, co kochają, itp. Czyli wszystko to, co pozwala polubić, znienawidzić lub być obojętnym wobec bohaterów. A główna postać? Poddany schematowi - z antybohatera na bohatera - na pewno nie stał się moim ulubieńcem, ale nie odbieram go też negatywnie. 

Wracając do książki to na pewno jest ona zaskoczeniem dla wszystkich fanów twórczości Johna Grishama. Dlaczego? Dlatego, że do tej pory jego książki były głównie o tematyce prawniczej, które cieszą się mniejszym lub większym powodzeniem. Ale za to właśnie czytelnicy kochają jego książki. A "Zawodowiec" jest nietypową niespodzianką jaką przysporzył odbiorcom swojej twórczości. Taka niespodzianka jednych zachwyca - innych nie. Czego jednak nie można odmówić autorowi książki to tego, że warsztatowo oraz pod względem merytorycznym świetnie ją napisał. Płynnie posługuje się pojęciami futbolowymi oraz przekazuje nam wiele wiadomości odnośnie włoskiej wersji tego amerykańskiego sportu. Książka pod wieloma względami jest świetna, ale spodobać się może bardziej mężczyznom oraz fanom sportów. Co prawda nie jestem oczarowana ów książką, ale nawet mi się podobała i mogę ją śmiało polecić.


Tytuł: Zawodowiec
Autor: John Grisham
Wydawnictwo: Amber
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2009
Ilość stron: 256
Wydanie I

1 komentarz:

  1. To rzeczywiście niespodzianka. Grishama w takim wydaniu nie znam. Może się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń