9 stycznia 2021

"Pragnienie" - Jo Nesbo


Po dłuższej przerwie wracam do przygód o Harrym Hole, którego stworzył norweski pisarz - Jo Nesbo. 

Harry Hole jest szczęśliwy w małżeństwie z Rakel, uwielbia swoją pracą jako wykładowca w szkole policyjnej i stara się unikać swojej przeszłości - bycia policjantem i picia alkoholu. Jednak nie na długo, ponieważ zostaje zamordowana kobieta w dość brutalny sposób, a policja nie potrafi uchwycić mordercy, który jest bardzo trudnym przeciwnikiem. Z powodu braku pomysłu na śledztwo oraz presję mediów, policja musi prosić o pomoc Harry'ego, który dość niechętnie wraca do dawnej pracy. Ale również do dawnej sprawy - nierozwiązana w przeszłości, jest wciąż aktualna zarówno dla policji jak i dla samego Harry'ego. 

"Pragnienie" Jo Nesbo to powrót do przygód Harry'ego Hole'a, oraz kolejnych nieprzespanych nocy spędzonych nad lekturą. Autor powieści podjął się w swojej książce bardzo ciekawego tematu związanego z wampiryzmem. Dla niektórych może być to gratka albo coś zupełnie nowego w tego typu literaturze, ale ten pomysł wydaje się bardzo trafiony i czyta się z wielkim zainteresowaniem. Wątpię, abym po przeczytaniu tej książki została wielką fanką wampirów i filmów związanych z tą tematyką, jednak nie mam nic przeciwko temu, aby taki wątek pojawiał się od czasu do czasu w innych książkach tego typu. 

Autor tejże powieści jak zawsze potrafi żonglować wątkami, wprowadzać wielu bohaterów, którzy potrafią mieszać w fabule oraz których się lubi lub nie. Żadna z tych postaci nie jest bez wad i każda może być winna dokonanego przestępstwa, nawet ta, która wydaje się, że nie mogła tego uczynić. Chociaż i tak wiemy lub przypuszczamy niemalże od samego początku kto może stać za zbrodnią, ale z  wielkimi wypiekami na policzkach czytamy jak potrafią oddalić od siebie podejrzenia. Lecz finalnie nie potrafią już uciec od odpowiedzialności. 

To nie jest łatwy, lekki i przyjemny kryminał, wręcz odwrotnie. Tu nie mam zwycięzców i przegranych, ale są tu osoby, które muszą doświadczyć wiele by wyjść zwycięsko. Są również ci, którzy mimo wielu złych doświadczeń, wciąż próbują walczyć z samym sobą i innymi, lecz wciąż tracą jeszcze więcej. Nie ma w pełni zwycięskiego dobra, które wciąż okupione jest wieloma bliznami, niespełnionymi pragnieniami i marzeniami oraz odartą z nadziei przyszłością.

Książka spod pióra Jo Nesbo jest mocna, świetnie napisana, wciągająca, nie dająca zasnąć by wciąż czytać, czytać i czytać. Dlatego polecam wszystkim miłośnikom literatury Jo Nesbo, norweskiej i skandynawskiej. 

Zachęcam osoby, które nie miały jeszcze możliwości poznać Harry'ego Hole'a, aby jednak zaczęły od pierwszego tomu, by lepiej można zrozumieć tą postać, ale również zauważyć jak bardzo dojrzewał autor tej serii i zaczął tworzyć coraz lepsze książki  o tym bohaterze.

Tytuł: Pragnienie
Autor: Jo Nesbo
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Miejsce i rok wydania: Wrocław, 2017
Ilość stron: 464
Okładka: miękka

6 komentarzy:

 1. Czytałam dwie książki Nesbo, ale seria o Harrym Hole jeszcze przede mną ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco zachęcam od pierwszego tomu, który może nie zachwyca, ale pozostałe części są już naprawdę świetne.

   Usuń
 2. Najważniejsze, że jest wciągająca i nie daje zasnąć. To lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak tu można zasnąć przy tak ciekawej książce, którą się czyta i czyta i nie zauważa, że jest pierwsza lub druga godzina :)

   Usuń
 3. Od tego autora znam tylko jedną książkę, ale za to bardzo mi się podobała. Z chęcią poznam inne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam. Moja przygoda z książkami zaczęła się w 2017, kiedy to zobaczyłam trailer filmu "Pierwszy śnieg" na podstawie właśnie książki Jo Nesbo. Szkoda tylko, że film nie był tak dobry jak trailer. Zaś książka rewelacyjna.

   Usuń