25 maja 2023

"Hotel z piekła rodem" - Robert O."Hotel z piekła rodem" to książka lekka, łatwa i przyjemna. Taka idealna na weekend lub długie i leniwe popołudnia majowe. Do takiego odbioru książki skłania jej treść, która skupia się wokół jednego weekendu, a tłem dla jej historii jest hotel, jego obsługa oraz goście. 

Głównym narratorem książki jest dyrektor hotelu znajdującego się nieopodal Warszawy. Do głównej narracji są wplatane wypowiedzi innych pracowników hotelu, którzy opowiadają swoją historię przed właścicielami hotelu, którzy zarządzili audyt w tym hotelu. Zarówno dyrektor jak i pozostali pracownicy skupiają się na jednym weekendzie, który przeszedł już do historii hotelu, ponieważ wszystko co miało dobrze się zakończyć, to niestety wszystko poszło nie tak, wręcz przerażająco poszło coś nie tak. Za wszystkie te błędy teoretycznie odpowiada dyrektor, który nie do końca miał wpływ na to jak zachowają się goście. Co prawda, aby zrozumieć sens wydarzeń całego weekendu, ważne są również historie, które wydarzyły się kilka dni wcześniej, lub mające miejsce w dalszej przeszłości. I jak się okazuje, podczas jednego weekendu w hotelu może wydarzyć się więcej niż przez cały miesiąc czy rok...

"Hotel z piekła rodem" to książka, która przedstawia historie ludzi pracujących w hotelu, którzy często muszą mierzyć się z głupotą, lekkomyślnością ludzi, którzy dopiero w hotelu mogą poczuć się sobą. Niestety często zapominając przy tym, że gdzie inni mają przyjemności, tam drudzy muszą myśleć za nich i za siebie. Pracownicy przedstawiają często zabawne, ale i groteskowe a zarazem straszne sceny z zachowań ludzkich. Dlatego też tak książka bawi ale też daje do myślenia. Czy ja jako gość hotelowy mam prawo zachować się tak czy tak, bo w końcu za to płacę i mogę robić co chcę? Może niekoniecznie, ale niestety podczas czytania tej książki, doszłam do wniosku, że ludzie często zapominają, że płacąc za usługę mają do czynienia z człowiekiem a nie z "zabawką", która będzie robiła, co tylko zechcą. 

Pomijając jednak te przemyślenia, to książka ta jest jednak barwną opowieścią o ludziach, którzy chcą i potrafią się bawić. Ta opowieść ma przede wszystkim bawić i relaksować czytelnika, a pomagają w tym dość absurdalne i groteskowe sytuacje czy też ludzie. Często nie wiedząc, że są groteskowi, udają kogoś ważnego, by wywrzeć na kimś pozytywne wrażenie, co niestety daje odwrotny rezultat. 
Książkę polecam tym, którzy chcą się zrelaksować, nie myśleć nad sensem opowieści, tylko odpocząć nad lekką, łatwą i przyjemną lekturą. Polecam.

Tytuł: Hotel z piekła rodem
Autor: Robert O. 
Wydawnictwo: Burda
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2020
Ilość stron: 256
Okładka: miękka

1 komentarz:

  1. Lubię elementy czarnego humoru więc zapisuję sobie tytuł tej książki.

    OdpowiedzUsuń