9 sierpnia 2023

"Zemsta" - Jo Nesbo


"Zemsta" Jo Nesbo to zbiór opowiadań, które mają różną tematykę, i które poruszają się w różnych gatunkach literackich poprzez obyczajowe, romanse oraz oczywiście kryminalne. Książka ta jest drugą książką tego autora po "Królestwie, która nie jest związana z przygodami o Harrym Hole, dlatego też byłam ciekawa jak wypadnie Jo Nesbo jako autor opowiadań. 

"Zemsta" skupia się wokół, jak sam tytuł sugeruje, zemsty, która często jest wynikiem nagłych i nieprzyjemnych zachowań. Ale jest działaniem udaremniającym działanie zła, które może wywrzeć negatywny wpływ na człowieka, pewne społeczeństwo lub na całą ludzkość. Tak jest właśnie w prezentowanych przez Jo Nesbo opowiadaniach. Bohaterowie decydujący się na dokonanie zemsty często widzą swój błąd, który przyczynił się do zła, błędnych decyzji lub zbrodni. Jedyne, co pozostaje w takiej sytuacji jest wykonanie zemsty, która powstrzyma nieludzkie traktowanie, lub zbrodnicze plany, albo w jakiś sposób przyniosą ukojenie osobie, która straciła ukochane osoby.

Te opowiadania zawarte w "Zemście" z każdym kolejnym tytułem robią się coraz ciekawsze i intrygujące. Tematyka w nich zawarta sprawia, że chce się poznać zarówno głównych bohaterów jak i motywy ich działań, które często poznajemy na sam koniec każdego opowiadania. Każde z opowiadań ma w sobie coś takiego, co sprawia, że po przeczytaniu czytelnik zastanawia się czy taka sytuacja mogłaby mieć miejsce w świecie realnym oraz czy chcielibyśmy być w centrum takiej akcji czy tylko świadkami tego, co się dzieje na stronicach tego zbioru. Nie ulega wątpliwości, że to co opisuje autor jest bardzo ciekawe i zachęca do zapoznania się z fachową literaturą na każdy temat, którego podjął się Jo Nesbo w każdym opowiadaniu. Co prawda nie wszystkie opowiadania w tym zbiorze są na wysokim poziomie, ale nie zmienia to faktu, że większość z nich jest świetnia. Dlatego też z chęcią będę sięgać po tego typu opowiadania spod pióra norweskiego pisarza - Jo Nesbo.

Polecam

Tytuł: Zemsta
Autor: Jo Nesbo
Przełożyła z języka norweskiego: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Miejsce i rok wydania: 2022
Ilość stron: 416
Okładka: miękka

1 komentarz:

  1. Od czasu do czasu lubię poczytać taki zbiór opowiadań, więc może się skuszę.

    OdpowiedzUsuń