20 listopada 2011

"Emma" - Jane Austen

Uwaga! Uwaga! Ostrzeżenie wydaję, iż z powodu uwielbienia do tej książki – recenzja może być nie obiektywna!
 
Nie wiem już który raz czytam tę książkę, ale jest to poważne uzależnienie, ale nie chcę poddawać się „terapii kontra nałóg”:)

Główna bohaterka powieści Jane AustenEmma, to młoda dama, której ulubionym zajęciem jest swatanie przyjaciół, sąsiadów, krewnych, itp. Ale sama do ślubu nie spieszy się, tym bardziej, że na horyzoncie nie widać godnego jej ręki kawalera. Jej ulubionego zajęcia nie popiera jej dawna guwernantka – „biedna panna Tylor”, która szczęśliwie wyszła za mąż za pana Westona; oraz jej sąsiad pan Knightley, który z założenia lubi ją krytykować. Niestety jej próby swatania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lecz mimo wszystko próbuje nadal osiągnąć pozytywne wyniki w swataniu. Lecz wszystkie te próby kończą się na niczym, co powoduje rezygnację ze swatania przyjaciół, a sama wychodzi za mąż – za mężczyznę, który nie widział w niej tylko ulubionej sąsiadki czy szwagierki, ale również kobietę, która będzie godna zostać jego żoną.

Jane Austen w swych książkach potrafiła doskonale ukazać postacie XVIII – XIX wieczne, wplatając w to intrygi, konwenanse jak i pięknie pisać o miłości. Pisarka główną bohaterkę przedstawia jako silną kobietę, która jest niezależna jak na tamte czasy. Bohaterkę, która po wielu próbach swatania, w końcu zaczyna rozumieć, że nie wiele można mieć wpływu na uczucia osób trzecich, jeśli nie zna się ich prawdziwych uczuć, ich prawdziwych pragnień, a miłości nie można nikomu narzucić. A sama bohaterka zostaje „ukarana” miłością do mężczyzny, który nie popierał jej zajęcia, jak również wytykał jej wszystkie wady.

Tak jak pisałam w ostrzeżeniu – ta recenzja nie będzie prawdopodobnie obiektywna. A moje zdanie jest takie, że jest to przecudowna książka. Uwielbiam pana Knightleya, który jest wzorem dżentelmena; i te jego docinki do Emmy. Aż żal, że tacy mężczyźni są tylko w książkach. Uwielbiam wszystko w tej książce – a jako romantyczka, aż raduje się moje serce, gdy Emma w końcu wpada w sidła miłości i w końcu bierze ślub z panem Knightleyem. 

Książkę polecam wszystkim, nie tylko romantykom.

Tytuł: Emma
Autor: Jane  Austen
Wydawnictwo: COMFORT;
Miejsce i data wydania: Warszawa, 1991;
Wydanie I;
Ilość stron: 336

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz