27 listopada 2011

"Zakazana księga" - Guido Mina di Sospiro, Joscelyn Godwin

"Zakazana księga" – Guido Mina di Sospiro, Joscelyn Godwin

        Książka z pogranicza magii, astrologii i tradycjami starych rodów – za którymi kryje się wiele tajemnic, zbrodni, które toczą się wewnątrz nich.

        „Amerykański profesor italianistyki Leonard Kavanaugh przyjeżdża do Włoch. Ma pomóc dawnej współpracownicy, Orsinie Rivierze Della Motta, w odcyfrowaniu siedemnastowiecznej łacińskiej księgi Magiczny świat bohaterów, którą dostała w dniu ślubu od stryja Emanuele, erudyty i znawcy sztuk pięknych. Współpraca Leo i Orsiny zostaje jednak gwałtownie przerwana, gdy Emanuele oskarża bratanicę o wyjawienie rodzinnych sekretów. Tymczasem światem wstrząsa seria zamachów terrorystycznych, których przedmiotem stają się najsłynniejsze chrześcijańskie świątynie…” *
        Co myślę o tej książce? Cóż, muszę przyznać, że autorzy bardzo dobrze byli przygotowani merytorycznie do pisania tej książki. A jeśli chodzi o samą fabułę? Ciekawsze rzeczy czytałam, niestety nie przyciągnęła zbytnio mojej uwagi ta książka. Jedyna refleksja jaka może nasuwać się po przeczytaniu tej lektury to o stan kondycji naszej wiary oraz co czujemy względem innych religii? Czy pomimo odejścia od kościoła katolickiego wielu Europejczyków, nie czują się zagrożeni ze strony innych religii, a w szczególności ze strony islamu? Czy gdyby nastąpiła nagła, agresywna ekspansja innej religii niż chrześcijańska, to mimo wszystko będziemy chronić wartości, na których bazuje Europa, a od których chce się odseparować? Na to pytanie i my musimy sobie odpowiedzieć. A jaka będzie odpowiedź? To już zależy od Was!
       A wracając do książki, jakoś nie mogłam się do niej przekonać. Nie wiem dlaczego, czy za dużo wątków, czy akcja może jakoś dziwnie prowadzona. Nie wiem. Ale jeśli o samo czytanie to tempo jest szybkie, mimo wszystko nie nudzi akcja. Można czytać i czytać tę książkę non stop. Tylko niestety fabuła mnie nie przekonała. Tak więc nie polecam ani nie odradzam przeczytania tej książki. Mimo wszystko lepiej samemu ją przeczytać i ją osądzić samemu. Decyzję pozostawiam Wam….! 

* Opis z okładki książki

Tytuł: Zakazana księga
Autorzy: Guido Mina di Sospiro, Joscelyn Godwin

Wydawnictwo: MUZA SA
Miejsce  i data wydania: Warszawa, 2008
Wydanie I;
Ilość stron: 376
Format: 145 x 205 mm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz