7 sierpnia 2012

"Po omacku"* – Lee Child

    „Jedna z najdziwniejszych historii w dziejach FBI. Ofiarami seryjnego przestępcy są kobiety, które niegdyś pracowały w wojsku. Oprócz tego łączy je jeszcze jedno: wszystkie znały Jacka Reachera, byłego wojskowego oficera śledczego. Jack musi teraz nie tylko przekonać innych o swej niewinności, ale także odnaleźć prawdziwego zabójcę” **
 
    Kłopoty nie lubią omijać Jacka Reachera. Tak jest i teraz, w tej krótkiej powieści (ponad 100 stron) Lee Childa. Powieść, którą można śmiało nazwać jedną z lepszych tego autora. Dlaczego? Mamy tu wszystko do czego przyzwyczaił nas autor: sensacyjna historia (czasami wręcz przerażająca), kim jest podejrzany wyjaśnia się dopiero pod sam koniec – mimo iż ma się pewne podejrzenia. Autor umiejętnie przeplata historią, sprawiając że czytelnik nie jest do końca przekonany kto dokonuje morderstw. Niby wszystko jest podane na tacy, by zaraz wszystkie rozsądne argumenty spadły z tej tacy.
 
    Na plus (jeśli to tak można nazwać) są dokonywane morderstwa w tej powieści – przerażają swą okropnością, jakby wyjęte z najgorszego horroru, i gdyby była ta powieść podtrzymana w tym klimacie, robiłaby jeszcze większe wrażenie. Niestety przeważające w tej powieści elementy sensacyjne, robią z niej dobrą sensacyjną powieść, która mogła być dobrą książką wywołującą niesamowite przerażenie. 

    Poza tym na stronach tej powieści można znaleźć to co we wszystkich jego powieściach, prosty, ale dość ciekawy styl pisania, który sprawia, że czyta się ją szybko. Ale nie tylko to; oczywiście opisana historia, sprawia, że chce się ją przeczytać jak najszybciej. Jedyne co czasami mnie złości, ale z drugiej strony jest to plusem większości powieści Lee Childa, są długie i dokładne opisy niektórych wydarzeń, czynności wykonywane przez bohaterów lub wyjaśniające jak „coś działa”. Wszystko to sprawia, że ma się do czynienie z kolejną fajną powieścią sensacyjną, w sam raz na długie i gorące – letnie popołudnia. 

    Powieść jak najbardziej polecam, a wszystkie argumenty przemawiające za nią, są przedstawione powyżej. Dla miłośników sensacji oraz dla tych, którzy chcieliby zacząć przygodę z sensacją. Polecam.
  * - właściwy tytuł – „Podejrzany” - „Po omacku” jest skróconą powieścią na potrzeby zbioru „Książki wybrane” wydawnictwa Reader’s Digest;
** – opis z okładki;
*** – tak jak pisałam, nie zamierzam czytać pozostałych powieści innych autorów, ponieważ interesował mnie tylko tytuł „Po omacku” Lee Childa.
 
Tytuł: Książki wybrane – „Po omacku”
Autor: Lee Child
Wydawnictwo: Reader’s Digest
Miejsce i rok wydania  tomu : Warszawa, 2002
Wydanie tomu: I
Strony powieści L. Childa:  402 – 575

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz