9 sierpnia 2019

"Carnivia: Rozgrzeszenie" - Jonathan Holt


W końcu ukończyłam trylogię Jonathana Holta, ale przyznaję, że nie było łatwo rozstać się z ostatnią częścią jak i z samymi bohaterami.

"Carnivia: Rozgrzeszenie" jest trzecią i ostatnią częścią o trójce bohaterów: Kat, Holly i Danielu. Kat rozpoczyna śledztwo w sprawie morderstwa mężczyzny, którego zwłoki znaleziono na plaży weneckiej wyspy Lido. Znalezione dowody na plaży wskazują, iż w sprawę mogą być zamieszane loże masońskie tak liczne we włoskiej Wenecji. Holly zaczyna prywatne śledztwo w sprawie memorandum ojca na temat operacji Gladio. Chce wiedzieć też czy wylew ojca był rzeczywiście wynikiem ataku choroby czy czynnikiem wywołanym przez trucizny. Natomiast Daniele postanawia by Carnivią zarządzali wszyscy jej użytkownicy, by każdy miał do niej dostęp. Jednak jak się okazuje przez Carnivię łączą się wszystkie sprawy, co sprawia że Kat, Holly i Daniele będą mieli okazję by odnowić swoje kontakty.

Powieść Jonatha Holta jest spójną całością tego wszystkiego, co mieliśmy we wszystkich trzech częściach. Co prawda każda z nich opowiadała inna historię, to ostatnia z nich podsumowuje je wszystkie i rzuca światło na każdą poprzednią. Główni bohaterowi są dojrzalsi, wiedzą czego chcą i jak dążyć do celu, by rozwiązać teraźniejsze sprawy jak i poprzednie, które nie dawały im spokoju. Szczególnie Kat już tak nie irytuje tylko kibicuje się jej w sprawie oraz by znalazła miłość swego życia. Zaś Holly i Daniele zyskali jakby na sile charakteru dzięki czemu czuje się do nich nić sympatii i to wielką. Ich historie są przeplatane rozdziałami, które kończą się tak, że chce się jak najszybciej poznawać dalszy przebieg, bo każdy rozdział ma w sobie wiele intrygujących opisów sprawy, dialogów, które tylko podsycają by poznawać historię jak najszybciej bez przerw. Jednym słowem jest to historia bardzo wciągająca, która nie nudzi, aczkolwiek są takie opisy, sceny czy dialogi, które można było śmiało opuścić. Dlatego też czytało się jej pobieżnie a i tak czytelnik rozumiał dalsze perypetie bohaterów i sytuacji. 

W powieści jest kilka sytuacji odnoszących się do historii i czasów współczesnych, co zachęca osoby do zapoznania się z historią od lat 70-tych XX w. do czasów współczesnych. Głównymi przeciwnikami głównych bohaterów są oczywiście siły, które są najczęściej oskarżane o wszelkie zło na tym świecie, czyli USA i ich sojusznicy (CIA, NATO, itp.), loże masońskie i Kościół Katolicki. No cóż, nie mnie to osądzać jak jest to z faktami historycznymi, jednak Jonathan Holt umiejętnie żongluje wydarzeniami historycznymi i tymi zmyślonymi na potrzeby swojego, dzieła dzięki czemu przykuwa uwagę czytelników zainteresowanych jego twórczością jak i innych. Dlatego też lubię tego typu książki, bo właśnie dzięki nim dowiaduję się o czymś ciekawym i pragnę lepiej zrozumieć wydarzenia historyczne jak i te teraźniejsze. Potrafią zmotywować do dowiadywania się o sprawach, o których się nie słyszało lub dawno temu i zaniknęły gdzieś w pamięci.

Książkę jak najbardziej polecam wszystkim miłośnikom kryminałów, intryg, Wenecji, jak i tym którzy uwielbiają czytać. Na pewno nie będziecie się nudzić.

Autor: Jonathan Hill
Tytuł: Carnivia: Rozgrzeszenie
Przełożył: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Akurat
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2016
Ilość stron: 400
Okładka: miękka
Tom serii: 3

2 komentarze:

  1. Lubię kryminalne intrygi, więc to z pewnością książka dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam zacząć od pierwszej części, czyli od "Carnivii: Bluźnierstwo"

      Usuń