6 kwietnia 2020

"Zgodnie z planem" - Lee Child


Lee Child to jeden z tych pisarzy, których powieści zaczytuję "od deski do deski". Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że uwielbiam jego książki oraz jego bohatera. Dlatego też często może być tak, iż moje opinie na temat jego powieści mogą być nie do końca "obiektywne" ;)

Ale wracając do powieści "Zgodnie z planem." 

"Reacher jak zwykle podróżuje autobusem – przemierza Stany Zjednoczone bez konkretnego celu, usiłując nie wpakować się w kłopoty. Przerywa jednak podróż, by pomóc starszemu mężczyźnie, który pozostawiony samemu sobie bez wątpienia padłby ofiarą przestępstwa. Wiecie, co mówią o dobrych uczynkach… Teraz Reacher musi doprowadzić sprawę nowego znajomego do końca i wszystko naprawić. A zdarzyło się całkiem dużo.

Para starszych ludzi popełniła kilka poważnych błędów – w ich wyniku jest dłużna spore pieniądze grupie niebezpiecznych ludzi. Reacher szybko orientuje się, że właśnie stał się wrogiem numer jeden dwóch walczących o terytorium gangów – ukraińskiego i albańskiego.
Będzie musiał stawić czoło bandzie lichwiarzy, złodziei i zabójców. Pomoże mu w tym znudzona kelnerka, która wie nieco więcej, niż chce ujawnić. To będzie długa droga, zwłaszcza że wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu..."  ***

Książkę czytało mi się wyjątkowo szybko, nie było dłuuugich i nudnych opisów, które często u Childa zniechęcają do czytania. Tym razem jest inaczej. Chociaż dużo się dzieje i jest co opisywać, to jednak autor wiele wątków i szczegółów wyjaśnia za pomocą dialogów. Rozmowy zastępują długie opisy przez co narracja jest szybsza i bardziej przejrzysta dla czytelnika. Dzięki temu nie można się nudzić a i z większym zainteresowaniem śledzi się przygody Jacka Reachera. Oczywiście nie tylko dialogi uatrakcyjniają powieść Lee Childa, ale również fabuła, która jest prowadzona równo, bez zbędnych literackich upiększeń czy fachowych określeń wojskowych czy gangsterskich. Dzięki czemu jest zrozumiała dla czytelnika nie posiadającego często wiedzy o funkcjonowaniu wojska, czy gangsterskich zawiłościach. 

Z lekka można zauważyć czy odczuć, że bohater "starzeje się", ponieważ więcej działa za pomocą słowa, logicznego myślenia, a mniej jest walk wręcz, walk bezpośrednich.  Ale oczywiście nie unika ich gdy muszą się odbyć. Ma też kilku pomocników, którzy z chęcią mu pomagają czy wyręczają w pewnych zadaniach. "Zgodnie z planem" nie jest co prawda literaturą ambitną, ale jest tu wiele wydarzeń, które czyta się z wielkim zainteresowaniem, nie mogąc doczekać się posunięć taktycznych głównego bohatera. Co prawda znalazło się kilku gości, którzy mu pomagają, jednak wyjątkowo w tej książce razi fakt, że jednak większość przeciwników Jack Reacher pokonuje sam, niczym sławny Rambo ;) 

Nie zmienia to jednak faktu, że główny bohater jest wciąż jednym z wielu moich ulubionych literackich postaci i wciąż będę sięgać po kolejne książki z nim w roli głównej, a nawet drugoplanowej. 

Książkę polecam każdemu bez wyjątku.

*** https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4906922/zgodnie-z-planem

Tytuł: Zgodnie z planem
Autor: Lee Child
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2020
Ilość stron:  416
Okładka: miękka

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza